Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Yapı Teknoloji Platformu Yapı Sektörüyle Buluştu

Türkiye yapı sektöründe eksikliği çekilen sektörün tüm bileşenlerinin bir araya geleceği bir platform oluşturmak, sektörün hem AB Çerçeve Programları'na katılımını artırmak hem de ulusal kaynakların daha verimli kullanılması için olanakları araştırmak amacıyla kurulan TYTP, yapı sektörüyle buluştu.

yapi.com.tr/Işıl Göreci

Türkiye yapı sektöründe eksikliği çekilen sektörün tüm bileşenlerinin bir araya geleceği bir platform oluşturmak, sektör için bir yol haritası çizmek ve kısa / orta / uzun vadeli stratejiler geliştirmek, sektörün hem AB Çerçeve Programları'na katılımını artırmak hem de ulusal kaynakların daha verimli kullanılması için olanakları araştırmak amacıyla kurulan Türkiye Yapı Teknoloji Platformu, sektörle tanışma toplantısını 1 Haziran Cuma günü TÜBİTAK’ın Ankara Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla gerçekleştirdi.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Mimarlar Odası, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) öncülüğünde gerçekleştirilen platform, Avrupa Yapı Uzlaşma Kurulu'nun (UEAtc), Türkiye'yi kurulda temsil edecek bir kuruluş talep etmesiyle birlikte gündeme gelmiş ve inşaat sektöründe AR-GE çalışmalarını planlayıp koordine edecek bir yapının eksikliğinden duyulan ihityaçla hızlı bir şekilde oluşturulmuştu.

Bülend Tuna

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Başkanı Bülend Tuna, TYTP’nin yapı üretimindeki çok parçalı imar planındaki eksiklikleri tamamlamak, geleneksel yapı malzemeleri ve yapı sanatlarını koruyarak gelecek nesillere aktarmak gibi konularda da etkin rol oynayabileceğini belirtti. Tuna, özellikle kent içi inşaatlarda lüks olarak bakılan veya ihmal edilen “yapılarda iş güvenliği” konusunun platform tarafından teşvik edilebileceğini iletti. Bunun yanında sürekli gelişen günümüz teknolojisinin yanında mimarlık okullarında öğretilen bilginin eksik kaldığını ileten Tuna, Avrupa’da yasak olmasına rağmen Türkiye’de serbestçe pazarda yer alan sağlığa zararlı yapı malzemelerinin kullanımının bu şekilde körüklendiğini aktardı. Tuna’ya göre platformun ele alması gereken konulardan biri de inşaat sektöründeki reklamlar. Kullanıcıyı yanıltan ya deprem korkusu gibi zayıf noktaları suistimal eden sektör reklamları, bundan sonra TYTP tarafından denetlenebilir.

Doğan Hasol
Platform üyelerinin AB Çerçeve Programları ve ulusal kaynaklardan yararlanarak yeni işbirlikleri sağlanabileceğinin altını çizen Bülent Tuna’nın ardından kürsüye YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol çıktı. Macaristan’dan işçi getirme durumlarından bugün dünyanın önde gelen yapı sektörlerinden biri haline gelen Türk yapı sektörünün genel bir profilini çizen Doğan Hasol, platformun toplumsal, kültürel ve çevresel anlamda olumlu sonuçlar doğuracağına dair inancını katılımcılarla paylaştı. Geçmişte yaşanılan 17 Ağustos depremi gibi felaketlerde çalınan şeyin malzeme değil bilgi olduğunu aktaran Hasol, sektörün geleceğe bakışında küresel faktörlerin de önemli rol oynadığını aktardı. “Dünya ekolojik bir dar boğazda. Yarın ne olacağını, su kaynaklarından ne kadar yararlanabileceğimizi bilmiyoruz. Sürdürülebilir bir dünya için AR-GE çalışmalarına hız vermeliyiz. Bu platformun da ülkemizde varolan araştırma-geliştirme altyapısına katkıda bulunacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. Türkiye’nin hızla büyüyen nüfusuna bakıldığında sürekli inşa etmek zorunda olan bir ülke olduğuna dikkat çeken Hasol, inşaatlarda hatalı yer seçimi, planlama eksikliği, çarpık yapılaşma gibi dikkat edilmesi gereken konuların ele alınmasını ve yeşil mimarlık ilkelerinin benimsenerek sürece başlanması gerektiğini vurguladı.

Konferansa sektörel ve akademik
temsilciler katıldı
Türkiye’nin en çok ihracat yapılan 5 sektörünü belirleyerek metal, elektrik, elektronik, tekstil ve otomotiv sektörlerinde araştırma-geliştirme programlarını destekleyen TÜBİTAK’ın Başkan Yardımcısı Ömer Anlağan ise, AB çerçeve programlarının üniversitelerde hareket ve ekonomide gelişme sağladığını aktardı. Anlağan’ın ilettiklerine göre kurulan bu platformlar ülkedeki rekabet gücünün artırılması açısından hayati önem taşıyor. Geçtiğimiz yıllarda TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen Vizyon 2023 programının Bilim ve Teknik Yüksek Kurulu’nca takip edildiğini belirten Anlağan, Türkiye Yapı Teknolojileri Platformu’nın bu anlamda son derece faydalı bir çalışma içereceğini belirtti.

Platformun kurucu ortaklarından Ortadoğu Teknik Üniversitesi adına konışan ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Halil Pamir, platformun akademik ve iş çevrelerinin tanışması açısından önemine değindi. Türk yapı sektöründe kullanıcı-üretici ilişkisinin Avrupa Birliği ülkelerine göre çok farklı olduğunu belirten Pamir, özellikle araştırma alanında kurallar, değerlendirme ve derecelendirme sistemleri, sorunların tasnif edilmesi gibi konularda TYTP’nin etkin rol alabileceğini bildirdi. Pamir ODTÜ bünyesinde geliştirilen Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım , Planlama ve Uygulama Merkezi MATPUM’un platforma ev sahipliği yapabileceğini ileten Pamir, bu merkezin Türkiye çapında yeniden yapılandırılacak 1150 karakol binası, Kızılay’ın çadırlarının kapasite artırımı gibi konularda çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.


Sabri ErbakanTYTP’nin kurucu ortaklarından olan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nı temsilen söz alan Bakanlık Müsteşarı Sabri Erbakan, dünya pazarında yüzde 3’lük paya sahip olan Türk yapı sektörünün sürdürülebirliği sadece pazarlama stratejisi olarak ele almaması gerektiğini söyledi. Erbakan “söylerken utanıyorum ancak bugün yapı stokunun yüzde 60’ı ruhsatsız” derken ülke olarak büyük kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek gerekliliğinden bahsetti. İnşaat sektöründe ulusal seferberlik yaratarak çevresel etkilerin azaltılması, yaşam kalitesinin artırılması, binalarda enerji performansı kriterinin gerçekleştirilmesi, sertifikasyon ve ara elemanların yetiştirilmesi gibi konularda devletin özel sektörle işbirliğine hazır olduğunun altını çizdi.
Türkiye Yapı Teknoloji Platformu nedir?
Amerika Birleşik Devletleri ve Japnonya ile rekabet edebilmek için Avrupa Birliği tarafından desteklenen teşvik programları, Avrupa’nın 2010 yılında dünyanın en büyük bilgi temelli ekonomik gücü olmasını hedefliyor. Bunu gerçekleştirebilmek için sanayiye büyük rol düştüğünün farkına varan Avrupa Komisyonu’nun desteklediği sektörlerden biri de yapı sektörü. Yapı sektörüyle ilgili yeni olanaklar sunan program kapsamında oluşturulan Avrupa Yapı Teknoloji Platformu’nun (ECTP) ilgi alanları arasında yer altı ulaşım sistemleri, kentler ve yapılar, yaşam kalitesi, malzemeler, ağlar, kültürel miras ve bilişim-iletişim teknolojileri yer alıyor.

Türkiye Yapı Teknoloji Platformu ise ; Avrupa Yapı Uzlaşma Kurulu'nun (UEAtc), Türkiye'yi kurulda temsil edecek bir kuruluş talep etmesiyle birlikte inşaat sektöründe AR-GE çalışmalarını planlayıp koordine edecek bir yapı oluşturulması adına kuruldu. Platformda Ar-Ge çalışmalarının teşvik edileerk sektörün farklı alanlarında yapılan araştırmaların koordine edilmesi ve sonra bu bilgilerin rekabet gücünü körüklemesi açısından sektörle paylaşılması hedefleniyor. TYTP; Avrupa Yapı Teknolojileri Platformu’na bağlı olacak.

Legal bir yaptırım gücü olmayan ancak Bayındırlık Bakanlığı'nın desteği ile hayata geçen TYTP’nin öncelikleri arasında 'gelecek 10-20 senede Türk yapı sektörünün araştırma öncelikleri nelerdir' sorusuna yanıt aramak geliyor. TYTP'nin Avrupa ağına entegre olmak ve diğer taraftan da Türkiye'nin kendi eksiklerini görmesi açısından büyük önemi olduğunu belirten TYTP yetkilileri sektör araştırmalarına her temsilcinin katılması gerektiğini belirtiyorlar. Yapı-Endüstri Merkezi Koordinatörü Barış Onay, Avrupa'nın 21 ülkesinde var olan bu platformla oluşturulacak bilgi akışı ve geliştirilecek stratejik araştırma gündemlerinin sonucunda devlet politikası olarak benimsenmesini amaçladıklarını belirtiyor. Ancak bunun için sektör bileşenlerinin katılımı şart. Mimarlar, mühendisler, tasarımcılar, müteahhitler, malzeme ve ekipman üreticileri, işverenler ve proje yöneticileri, kullanıcılar, tüketiciler, hizmet sunanlar, iş ve meslek kuruluşları, araştırma merkezleri ve üniversiteler, kent ve bölge yönetimlerine çağrı yapan Onay, b u sayede sanayinin ihtiyaç vce talepleri ile araştırma yapan kurumların çalışma programlarının örtüşebileceğinin altını çiziyor.

Ayrıntılı bilgi için : www.tytp.org.tr

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-yapi-teknoloji-platformu-yapi-sektoruyle-bulustu_54530.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!