Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Yaşanmaya Değer 50. Ülke

İngiliz The Economist dergisi tarafından yapılan ankete göre, Türkiye dünyanın yaşam kalitesi endeksinde 50. sırada yer alıyor. Satınalma gücü parites

NTV-MSNBC
Türkiye Yaşanmaya Değer 50. Ülke

ngiliz The Economist dergisi tarafından yapılan ankete göre, Türkiye dünyanın yaşam kalitesi endeksinde 50. sırada yer alıyor. Satınalma gücü paritesine göre ise Türkiye 61. olabildi.
İngiltere’nin saygın haftalık ekonomi ve siyaset dergisi The Economist tarafından yapılan ve İrlanda Cumhuriyeti’nin birinci olduğu “dünyanın en çok yaşanmaya değer ülkeleri” anketinde, Türkiye yaşam kalitesi endeksine göre ellinci sırada yer aldı. Türkiye, satınalma gücü paritesine göre ise 8 bin 209 dolarlık kişi başına düşen milli geliriyle 61. olabildi.

Yaşam kalitesi kriterlerine göre 6286 puan alan Türkiye’ye karşılık birinci sıradaki İrlanda Cumhuriyeti’nin puanı ise 8333 oldu.

Listede yaşam kalitesi endeksine göre ikinci sırada İsviçre yer alırken, Norveç üçüncü, Lüksemburg dördüncü, İsveç beşinci, Avustralya altıncı, İzlanda yedinci, İtalya sekizinci, Danimarka dokuzuncu ve İspanya da onuncu sıraya yerleşti.

ABD 13. OLABİLDİ
Dünyanın en rahat yaşanan ülkelerinden biri olarak bilinen ABD yaşam kalitesi endeksinde ancak 13. sırada yer bulabilirken, Kanada 14., Yeni Zelanda 15., Avusturya 20., Yunanistan 22., Kıbrıs Rum kesimi 23. olabildi. Belçika, Fransa ve Almanya 24, 25 ve 26. sıraları paylaşırken, İngiltere ise ancak 29. olabildi. 111 ülkenin yer aldığı listenin en son beş sırasını ise, Tacikistan, Nijerya, Botswana, Haiti ve Zimbabwe paylaştılar.

GSMH’YE GÖRE TÜRKİYE 61.
Economist, listeyi bir de ülkelerin satınalma gücü paritesiyle kişi başına düşen milli gelirlerini esas alarak düzenledi. Bu sıralamaya göre listenin birinci sırasına kişi başına 54 bin 690 dolar düşen Lüksemburg otururken, ikinciliği kişi başına 41 bin 529 dolar milli gelire sahip ABD aldı.

Yaşam kalitesi endeksinin birincisi olan İrlanda bu sıralamada dördüncü ve ikincisi İsviçre yedinci olurken listenin üçüncüsü Norveç GSMH’ye göre de üçüncülük sırasını korumayı başardı.

Türkiye GSMH sıralamasına göre yaşam kalitesi endeksinde ilk 50’de olan yerini koruyamadı ve kişi başına düşen 8 bin 209 dolarlık geliriyle ancak 61. sırada yer alabildi. Satınalma gücü paritesiyle kişi başına düşen milli gelir sıralamasına göre de listenin son sırasında 672 dolarlık geliriyle Tanzanya yer aldı. Tanzanya’nın üzerinde ise Nijerya, Tacikistan, Uganda ve Haiti sıralandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-yasanmaya-deger-50-ulke_20836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!