Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye Yeşil Binalar Konusunda Lider Olabilir"

Kaptan Cousteau olarak bilinen Fransız deniz bilimci Jacques Cousteau'nun torunu Philippe Cousteau Jr., İstanbul'da düzenlenen 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesine konuk konuşmacı olarak katıldı. Cousteau, "Türkiye yeşil binalar konusunda lider olabilir" dedi.

yapi.com.tr
"Türkiye Yeşil Binalar Konusunda Lider Olabilir"

Earthecho International adlı sivil toplum kuruluşunu yöneten Philippe Cousteau Jr., zirvedeki konuşmasında önce iklim değişikliğine değindi. Cousteau Jr., karbon artışının dünyanın yüzünü tamamen değiştireceğini kaydetti.

Cousteau Jr. " Biz sağlığın korunmasından bahsediyoruz. 2 derecelik bir sıcaklık artışı 100 - 400 milyon kişinin aç kalması anlamına gelecektir. Bu hızla ilerleyen bir gelişme" dedi. Cousteau Jr., Antartika'daki buz kütlelerinde bugüne kadar yüzde 40'lık bir kayıp olduğunu söyledi.

Kötü senaryolara odaklanmak istemediğini söyleyen Cousteau Jr., şöyle konuştu: "Problemleri sevmem ama çözümleri severim. Yeşil dönüşüm bu çözümlerden sadece biri. İnanıyorum ki, bu çözüm inovasyon, eğitim ile kadınlar ve çocukların eğitilmesinde yatıyor. Yeşil binalar çok önemli. Bunlar sahip olduğumuz en büyük umutlardan biri. Dünyada ciddi oranda karbon artışı var. Örneğin ABD'de binaların artışından dolayı karbon da yüzde 40 oranında arttı. Bu da yeşil bina kavramını daha önemli hale getiriyor. Türkiye'nin de bu konuda büyük bir sorumluluğu var. Bu sorumluluk önderlik, liderlik etme sorumluluğu.Türkiye yeşil binalar konusunda lider olabilir. Türkiye'nin de yeşil bina kavramına destek vermesi daha sağlıklı bir dünya anlamına gelir.

Yeşil binaların şimdiki binalardan daha eğlenceli ve daha sağlıklı olacağına dikkat çeken Cousteau Jr., " Geleceğe odaklanmalıyız. Eğitim bunun yolunu açıyor.Muhakkak kadın ve çocukların güçlendirilmesi lazım. Bu daha güçlü toplumların oluşmasını sağlayacaktır. Eğer dünyayı değiştirmek dönüştürmek istiyorsak, kadınların gelişimi çok önemli " diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-yesil-binalar-konusunda-lider-olabilir_104741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!