Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye-Yunanistan Enerji İletim Hattı Yapım İşi Sözleşmesi İmzalandı

Türkiye ile Yunanistan arasında yapılacak olan enerji iletim hattı projesinin Türkiye kısmının proje ve ihalesinin bitirilmesi sonucunda bugün yapı

Dünya
Türkiye-Yunanistan Enerji İletim Hattı Yapım İşi Sözleşmesi İmzalandı

b>Türkiye ile Yunanistan arasında yapılacak olan enerji iletim hattı projesinin Türkiye kısmının proje ve ihalesinin bitirilmesi sonucunda bugün yapım işi sözleşmesi de imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, enerji konusunda şeffaf çalıştıklarını belirterek, "Topu hangi kaleye atacaksak bunu önceden söylüyoruz. Yani ters köşeye yatırmak yok. Çünkü enerji sektörü bu şeffalığı bekliyordu" dedi. İhaleyi alan Trakya Joint Venture (AKPE Ltd.-Galdensan) ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) arasında yapılan sözleşmenin imza töreninde konuşan Bakan Güler, iletim sahasında sadece Türkiye ihtiyacının değil komşular arasında da bağ kuran yatırımlar yaptıklarını belirtti.

Törende, TEİAŞ'ın 2004 yatırım ve projelerini tanıtan TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin, 400 kilovatlık Türkiye Yunanistan Enerji İletim Hattı Projesi'nin bittiğini belirtti. Özşahin, "Bugün Türkiye tarafının imzasının atılacağını ve bunun ardından da Yunanistan bölümü için çalışmalara başlayacağını" söyledi.TEİAŞ Genel Müdürü Özşahin, Türkiye bölümünün 64 kilometre, Yunanistan bölümünün de 760 kilometre olduğunu bildirdi. Projenin Türkiye bölümünün maliyetinin 10.5 trilyon lira olduğunu belirten İlhami Özşahin, TEİAŞ'in 2004 yılı projelerini slayt gösterimi ile tanıttı. TEİAŞ'in ihalelerinin çoğunu alan Siemens'in Yönetim Kurulu Başkanı Zafer İncecik de bir konuşma yaptı. İncecik konuşmasında, dünya teknolojileri ile yarışacak kabiliyetteki yapılarıyla bu projeleri gerçekleştirdiklerini ve ihtiyaç odaklı çalıştıklarını belirtti. Daha sonra proje ile ilgili bir açıklama yapan Bakan Güler, şeffaf, net bir çalışma yaptıklarını vurguladı ve TEİAŞ'in önümüzdeki 3 yılda 500 trilyonluk yatırım yapacağını kaydetti. İletim hatlarının yenilendiğini belirten Güler, 2004 yılında 2000 ve 2001 yıllarında yapılan yatırımların 15 katı, 2003 yılının da 3.5 katı yatırım yapıldığını söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-yunanistan-enerji-iletim-hatti-yapim-isi-sozlesmesi-imzalandi_14784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!