Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'de Bir Asırı Deviren Bosch 100 Milyon Avro Yatırım Yapacak

Türkiye'ye 1910 yılında bir temsilcilikle giren Bosch, 100. yılını kutluyor. Bu yıl Türkiye'de özellikle otomotivde olmak üzere 100 milyon avro yatırım yapmayı planlayan grup, ciro ve ihracatta da yüzde 15 artış hedefliyor.

Radikal Gazetesi
Türkiye'de Bir Asırı Deviren Bosch 100 Milyon Avro Yatırım Yapacak

Bosch Grubu Türkiye Temsilcisi Hermann Butz, Türkiye’de 8 bin kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.

Türkiye'ye 1910 yılında bir temsilcilikle giren Bosch, 100. yılını kutluyor. Bu yıl Türkiye'de özellikle otomotivde olmak üzere 100 milyon avro yatırım yapmayı planlayan grup, ciro ve ihracatta da yüzde 15 artış hedefliyor.

Türkiye’de 100. yılını kutlayan Bosch Grubu, bu yıl ağırlıklı olarak otomotivde olmak üzere 100 milyon avronun üzerinde yatırım yapmayı hedefliyor. 1910 yılından bu yana Türkiye’de otomotiv, beyaz eşya ve sanayiye toplam 1.5 milyar avro yatırım yaptıklarını belirten Bosch Grubu Türkiye Temsilcisi Hermann Butz, şirketin 2009 yılı performansını ve grubun 2010 yılı hedeflerini değerlendirdi.

Butz, bu yıl Türkiye’de ciro bazında ve ihracatta yüzde 15 büyüme hedeflediklerini söyledi. Türkiye’de 8 bin kişiye istihdam sağladıklarını belirten Butz, 2009’da kriz nedeniyle Türkiye cirolarının yüzde 16 azaldığını kaydetti. Buna rağmen 2009 yılını 1.4 milyar avro ciroyla kapattıklarını aktaran Butz, “Robert Bosch’un dediği gibi, güven kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ediyoruz. Cirodaki kayba rağmen çalışan sayımızda küçük bir azalma oldu” açıklamasında bulundu.

Yedi şirketi var

Geçtiğimiz yıl, yeni açtıkları Bursa fabrikasıyla birlikte toplam 84 milyon avro yatırım yaptıklarını ifade eden Butz, geçen yıl esnek çalışma saatleri uygularken şimdi işlerinin arttığını ve altı gün fazla mesaiyle çalıştıklarını aktardı. Türkiye’de Ar-Ge’ye krize rağmen 2009’da 13 milyon avro yaptıklarını vurgulayan Butz, 182 Türk mühendisle çalıştıklarını ve yenilikçi teknolojilerde Türklere çok güvendiklerini ifade etti.

Bosch Grubu’nun Türkiye’de, yedi farklı şirket, 15 işkolu ve yedi üretim tesisiyle faaliyette olduğunu anlatan Butz, 2009 yılının 1945’ten beri Bosch’un küresel anlamda geçirdiği en zor yıl olduğunu belirtti. Küresel krizin özellikle otomotiv ve sanayi teknolojilerini ciddi şekilde etkilediğini belirten Butz, şöyle devam etti:

“Bu durum da ciromuzda düşüşe neden oldu. Ancak 2010 yılında 2009 cirosunda meydana gelen düşüşün büyük bir bölümünü geri kazanmayı hedefliyoruz. 2010’un kolay bir yıl olmasını beklemiyoruz. Ancak ihtiyatlı ve iyimseriz, ciromuzda ve ihracatımızda yüzde 15’lik bir artış bekliyoruz. Mevcut ciro seviyemiz planlarımıza oranla şimdiden daha iyi bir noktaya ulaştı. Bu sebeple istihdam planlarımızda revizyon yaparak, yeni iş imkânları sağlamayı hedefliyoruz.”

‘100 yıl daha buradayız’

Bu yıl yeni yatırımlarla birlikte çok sayıda yeni istihdam yaratacaklarının da altını çizen Butz, “Büyümemizi ve yatırımlarımızı istihdama da yansıtacağız. Bu da Türkiye’ye güvenimizin göstergesi. 100 yıldır Türkiye’deyiz, 100 yıl daha burada olacağız” diye konuştu. Bosch’un cirosunun yüzde 57’sinin otomotivden geldiğini belirten Butz, krizde global cirolarının yüzde 15 azaldığını ancak buna rağmen Ar-Ge’ye 3.6 milyar avro yatırım yaptıklarını ifade etti. Bu yıl odaklanacakları otomotivde özellikle çevreci çözümler ve teknolojiler geliştireceklerini anlatan Butz, “Hibrid ve elektrikli araçlar önceliğimiz olacak. Sanayi teknolojilerinde de enerji verimliliği en fazla önem verdiğimiz konu. Dayanıklı tüketim mallarında da öyle. Ürünlerimizde daha az elektrik-su tüketimi için çalışıyoruz” dedi.

Otomotiv sektöründe büyüyecek

Türkiye’de ağırlıklı olarak otomotiv alanında yatırım yapacaklarını vurgulayan Hermann Butz, şunları söyledi: “100 milyon avrodan fazla yatırım hedefliyoruz. Bunun yarısından fazlası otomotivde olacak. Özellikle benzin püskürtme teknolojilerinde... Benzin teknolojileri alanına yeni girdik, burada büyümeyi hedefliyoruz. 2007 yılı sonunda bu konuda stratejik bir karar almıştık ancak kriz nedeniyle erteledik. Bu yıl bu ertelemenin meyvelerini yemeyi umuyoruz. Mevcut dizel sistemler ve ev aletleri üretim tesislerinin genişlemesinin yanı sıra geçtiğimiz yıl Bursa’da benzinli sistemler üretimine de başladık. Yaklaşık 180 çalışan istihdam ederek, geçen yıl 900 binden fazla benzin enjeksiyon valfi ürettik.”

Dayanıklı tüketim mallarına da değinen Hermann Butz, gelen bir soru üzerine, birbiri ardına açılan dev elektronik marketlerin bayilik sistemini çok fazla etkilemediğini söyledi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-bir-asiri-deviren-bosch-100-milyon-avro-yatirim-yapacak_79586.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!