Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye’de Enerjiye Yıllık 10 Milyar Dolar Yatırım Yapılmalı

Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 2023’te devreye alınacağının açıklandığını, fakat projede finansman sorunları olduğu için belirsizliklerin sürdüğünü anlattı.

yapi.com.tr
Türkiye’de Enerjiye Yıllık 10 Milyar Dolar Yatırım Yapılmalı

Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü, dünyada enerji sektörüne 2050’ye kadar yaklaşık 110 trilyon dolar yatırım yapılması gerektiğine işaret ederek, Türkiye’deki enerji talebinin karşılanması için de gelecek 5 yılda sektörde yıllık ortalama 10 milyar dolar yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet'te yer lan habere göre; Öğütçü, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk ünitesinin 2023’te devreye alınacağının açıklandığını, fakat projede finansman sorunları olduğu için belirsizliklerin sürdüğünü dile getirdi.

Öğütçü, “Akkuyu Nükleer Santralinin inşaatını üstlenen Rus firmanın finansal sıkıntıları var, bu konu daha çözüme kavuşturulamadı. Önümüzdeki yıllarda projenin tamamlanması akla yatkın değil. Bu, hükümetin vurguladığı gibi yerli ve milli bir proje değil, büyük ölçüde siyasi” ifadelerini kullandı.

PwC Türkiye işbirliği ile 9’uncu kez düzenlenen The Bosphorus Energy Club’ın basın ile sohbet toplantısında konuşan Öğütçü, “Kömürden yenilenebilire geçilecek. Doğalgaz geçiş sürecinin yakıtı olabilir. Bu söylem yanlış. Doğalgaza yatırım yapan şirketler sıkıntıdalar. Çünkü bankalar, hissedarlarından ve kamuoyundan gelen baskı nedeniyle artık fosil yakıtlara para aktarmak istemiyorlar. Bunun çok ciddi yansımaları olacak. Geçen yıl yenilebilir enerjiye yaklaşık 348 milyar dolar yatırıldı, fosil yakıtlara 113 milyar dolar civarında. Fosil yakıtlara yatırımlar azalıyor. Bu da arzda sıkıntı yaratabilir.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-enerjiye-yillik-10-milyar-dolar-yatirim-yapilmali_176274.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!