Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER Foto: Ayhan Fidan (AA)

Restorasyon Sırasında Yanan...

Türkiye'de Müze Bünyesinde Kurulan İlk Restorasyon-Konservasyon ve Analiz Laboratuvarı Açıldı

Mardin'de ''Müzeler Haftası'' dolayısıyla Mardin Müzesi'nde kurulan ''Restorasyon-Konservasyon ve Analiz'' Laboratuvarının açılışı yapıldı.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'de Müze Bünyesinde Kurulan İlk Restorasyon-Konservasyon ve Analiz Laboratuvarı Açıldı

Mardin'de ''Müzeler Haftası'' dolayısıyla Mardin Müzesi'nde kurulan ''Restorasyon-Konservasyon ve Analiz'' Laboratuvarının açılışı yapıldı.

Laboratuvarın açılışı için düzenlenen törende konuşan Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, müzelerin bir bilim merkezi olarak eğitim, akademi ve iletişimin de hedeflendiği bir alana dönüştüğünü, bu kapsamda hizmet verecek Türkiye'de müze bünyesinde kurulan ilk Restorasyon-Konservasyon ve Analiz Laboratuvarı'nı Mardin'e kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Erdoğan, müzelerin Anadolu medeniyetlerini geçmişten günümüze taşıdığını ifade ederek, müzelerin amaç ve politikalarının bilgi ihtiyacı ile ilişkili hizmet üretmek, bilgi kurumu olarak kütüphane, arşiv ve araştırma birimlerinin belgeleme ve koruma faaliyetlerini yürüterek toplumun gelişimine katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

Müzelerin artık nesne dışında pek çok bilgi kaynağına yönelerek ve özgün bilgi kaynakları oluşturarak bunlara erişim olanakları sunduğuna dikkati çeken Erdoğan, ''Müze; eski ve sanatsal değeri olan eserlerin sergilendiği yer olmaktan çok çok öteye gitmeyi başardı. Bugün artık bir bilim merkezi olarak; eğitimin, akademinin, iletişimin de hedeflendiği bir alana dönüşmüştür'' dedi.

Türkiye'nin ilk restorasyon-konservasyon ve analiz laboratuarı

Erdoğan, müzeye bağlı kurulan Türkiye'nin ilk Restorasyon Konservasyon ve Analiz Laboratuvarında şu ana kadar bu laboratuvarda 5 bin eserin restorasyon ve konservasyonunun yapıldığını belirtti.

Mardin Müzesi bünyesinde kurulan Restorasyon Konservasyon ve Analiz Laboratuvarı'nın taşınabilir kültür varlıklarının restorasyonu ve konservasyonu konusunda tam donanıma sahip olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

''Laboratuvarda iki restoratör ve bir kimyager görev yapıyor. Şu ana kadar müze depolarında teşhirden ve müzeye bağlı kazı alanlarından gelen altın, gümüş, bakır, tunç, demir, cam, seramik, taş, ahşap, deri ve tekstil gibi tüm arkeolojik ve etnografik eserlerin bakım ve onarımlarını gerçekleştiren Mardin Müzesi Restorasyon-Konservasyon ve Analiz Laboratuvarı, bunların yanı sıra depolarda bulunan mozaiklerin restorasyonu, konservasyonu ve sergilenmesi çalışmalarını da yürütüyor. Laboratuvarda yapılan çalışmalara son olarak harç sıva ve taş analizleri de eklendi. Bu analizler tarihi kazılarda açığa çıkarılan yapılardaki restorasyon çalışmaları öncesinde, yapının özgün malzemesinin belirlenmesi, cephelerindeki problemlerin tespit edilmesi, analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ile çözüm önerilerinin bir rapor haline getirilerek tarihi yapıların bilimsel veriler ışığında restore edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca müze bünyesinde kurulan Arkeoparkta ilköğretim okulu öğrencilerine müze eğitimi veriliyor. Şu ana kadar 800'ün üzerinde öğrenci Arkeopark'taki müze eğitimi çalışmalarına katıldı. Böylece geleceğin arkeologlarını yetiştiriyoruz. Eğitimde, objelerle ilgili resimler yapma, boyama çalışmaları, yaratıcı drama etkinlikleri, kilden heykel çalışmaları, objelerle ilgili şiir, masal ve öykü yazdırma etkinlikleri, yaşayan ya da sözlü tarih çalışmaları, objelerle ilgili çeşitli duyu çalışmaları, objelerin koku ve seslerini düşünme, objeleri konuşturarak kendi bedenleri ile anlatma gibi birçok etkinlik yer alıyor.''

Konuşmaların ardından laboratuvarın açılışı gerçekleştirildi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-muze-bunyesinde-kurulan-ilk-restorasyon-konservasyon-ve-analiz-laboratuvari-acildi-_87446.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!