Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Türkiye'deki AVM Sayısı 222'ye Ulaştı, Sektörden Canlanma İşaretleri Geliyor'

Jones Lang Laselle tarafından hazırlanan ‘Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009’ raporuna göre, 2009 yılının ilk yedi ayında sekiz alışveriş merkezi (AVM) açılmasına karşın, ağustos ayında dört yeni alışveriş merkezi daha hizmete girdi, böylece Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısı 222’ye ulaştı.

Radikal Gazetesi
'Türkiye'deki AVM Sayısı 222'ye Ulaştı, Sektörden Canlanma İşaretleri Geliyor'

Jones Lang Laselle tarafından hazırlanan ‘Perakende Piyasalarına Bakış Ağustos 2009’ raporuna göre, 2009 yılının ilk yedi ayında sekiz alışveriş merkezi (AVM) açılmasına karşın, ağustos ayında dört yeni alışveriş merkezi daha hizmete girdi, böylece Türkiye genelindeki alışveriş merkezi sayısı 222’ye ulaştı.

Ağustos ayında açılan 170 bin metrekarelik dört yeni alışveriş merkezinin, 2009 başından beri sektöre giren toplam kiralanabilir alanın yaklaşık yüzde 50’sini temsil ettiğini ve bu yeni arzın 100 bin metrekarelik bölümünün İstanbul’da yer aldığını söyleyen Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Mevcut ekonomik koşullarına rağmen, ağustos ayında hizmete giren 212 İstanbul Power Outlet Center, Parksite Adese Alışveriş Merkezi, M1 Merter ve Jones Lang LaSelle’in katkılarıyla açılan Antalya ÖzdilekPark Alışveriş Merkezi perakende sektörünün canlanma emareleri vermeye başladığı bir döneme girdiğine ilişkin umutları artırdı” dedi. Alkaş sözlerine şöyle devam etti:

“Bunda yatırımcıların, ramazan ayının ve bayram döneminde artması beklenen tüketici talebini ve beklenen satışları yakalamak için projeleri hızlandırmaları etkili oldu. Özellikle yiyecek-içecek ana mağazalı alışveriş merkezlerinin bu dalgayı yakalamak adına hazırlıklarını tamamlamakta olduklarını görüyoruz. Ağustos ayında açılan alışverış merkezlerinin 100 bin metrekaresi  İstanbul’da ve 70 bin metrekaresiyse Konya ve Antalya’da hizmete girdi. Antalya Özdilek Park, Jones Lang LaSalle olarak bizim  danışmanlık ve kiralamasını yaptığımız, güçlü perakendeci ilgisini bizzat yaşadığımız bir proje oldu. Önümüzdeki dönemde de lokasyon ve konsept olarak güçlü projelere perakende ilgisi devam edecektir.”   

Kiralanabilir alan arttı

Alkaş, Türkiye alışveriş merkezi piyasasındaki mevcut toplam kiralanabilir alanın 2009 Ağustos ayı sonu itibarıyla 5.21 milyon metrekareye ulaştığını, inşaat halindeki projelerin toplam kiralanabilir alanınsa 2.7 milyon metrekare olarak hesaplandığını söyledi. Yatırımcı algısının pozitif yönde gelişmesinin bir sonucu olarak inşaat faaliyetlerinin yılın ikinci çeyreğinden itibaren canlanmaya başladığını ifade eden Alkaş, İstanbul’da 33 adet inşaat halinde proje bulunurken, Anadolu’da bu sayının 41 olduğuna dikkat çekti.  Avi Alkaş, 2011 yılı sonunda, toplam kiralanabilir alanın İstanbul’da 3.38 milyon metrekareye ve Anadolu’daysa 4.5 milyon metrekareye yükseleceğini anlattı.

Ekonomik krizin etkisiyle birlikte toplam kiralanabilir alandaki büyümenin, 2008 yılının ikinci yarısından itibaren yavaşlama trendine girdiğini belirten Avi Alkaş, “Geçen yıl yüzde 16.2 olarak gerçekleşen toplam kiralanabilir alandaki büyüme, bu yıl yüzde 7.2 oldu. Yavaşlama, yeni proje sayısına da yansıdı. 2008 yılında yılın ilk sekiz aylık döneminde Anadolu’da 18 AVM açılırken, bu  yıl aynı dönemde yedi açılış gerçekleşti” diye konuştu.
Perakende yoğunluğunu da yorumlayan Avi Alkaş sözlerini şöyle tamamladı: “Ankara, 1000 kişi başına düşen 176 metrekarelik kiralanabilir alanıyla en yoğun perakende pazarı olarak yerini koruyor. Ankara’yı 151 metrekareyle İstanbul, 122 metrekareylese bir Anadolu şehri olan Denizli takip ediyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyedeki-avm-sayisi-222ye-ulasti-sektorden-canlanma-isaretleri-geliyor_72053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!