Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’den 12 Kat Daha Hızlı Büyüdüler

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı. Bu şirketlerin son 3 yıldaki ortalama büyüme hızları yüzde 438 oldu. Söz konusu hız Türkiye’deki nominal milli gelir artışının 12 kat üzerine karşılık geliyor.

yapi.com.tr
Türkiye’den 12 Kat Daha Hızlı Büyüdüler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteğiyle Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından düzenlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenmesine yönelik çalışma tamamlandı. Dünya’dan Mehmet Kaya’nın haberine göre, satışlarını 3 yılda yüzde 4 bin 473 oranında artıran Antalya’da kurulu yat ve askeri sahil güvenlik botu üreticisi Ares Tersanesi en hızlı büyüyen şirket oldu.

Çalışan sayısı yüzde 74 arttı

2013-2015 dönemi hızlı büyüyen şirketlere yönelik bazı özellikler ise şöyle sıralandı:
Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin satış gelirleri, Türkiye’nin büyüme hızının 12 katı oldu. 100 şirketin ortalama istihdamı 111 kişi oldu ve yarışma döneminde çalışan sayısını yüzde 74,1 oranında artırdıkları gözlendi.

25 şehir listeye girdi

Türkiye 100 yarışmasındaki 100 şirket 25 farklı ilden geldi. Bunları 39’u İstanbul, 8’i Kocaeli, 7’si İzmir’den çıktı. 5’er şirketle Adana, Ankara ve Antalya, 4 şirket ile Gaziantep, 3’er şirket ile de Bursa ve Kayseri illerinden şirketler yer aldı. Aydın, Konya, Mersin, Samsun, Uşak, Yalova’dan 2’şer şirket, Çanakkale, Çorum, Denizli, Eskişehir, Kahramanmaraş, Karaman, Manisa, Nevşehir, Ordu ve Tunceli’den 1’er şirket listeye girdi.

Toptan ticaret öne çıktı

Şirketlerin 24’ü toptan ticaret alanında faaliyet gösterirken, 8’er şirket gıda ürünlerinin imalatı ve bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetleri yürütüyor. Kauçuk-plastik imalatında 6 şirket, diğer imalatlarda 5 şirket , kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatında ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatında 4’er şirket listede yer aldı.

Yatırımları kesmiyorlar

Şirketlerin ortalama yaşı 13,8, CEO’larının ortalama yaşı 44,7 oldu. Kadınlar tarafından yönetilen 4 şirket Türkiye 100 listesine girdi. En fazla işe aldıkları çalışanların mezun olduğu üniversiteler, Anadolu, İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi oldu. Şirketlerin yüzde 75’i gelecek yıl yatırım yapmayı planlıyor. Yüzde 73,3’ü gelecek 2 yıl içinde finansman ihtiyacı duyacak.

Yatırımcılara erişim artacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,ödül töreninde yaptığı konuşmada “Türkiye 100 programını, ülkemizin en hızlı büyüyen şirketlerinin başarılarına küresel ölçekte dikkat çekmek ve küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek için düzenliyoruz. Türkiye 100 ile kazanan şirketlerin başarı öykülerinin ulusal ve uluslararası yazılı ve görsel basında yer almasını sağlamayı ve böylelikle doğru iş ortaklarına ve yeni müşterilere ve yatırımcılara erişimlerini kolaylaştırmayı hedefl iyoruz. Türkiye 100 başarı öykülerinin, hayata yeni atılacak gençlerimizi girişimci olmaya teşvik etmesini umut ediyoruz” dedi.

 

ETİKETLER: büyüme TOBB
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeden-12-kat-daha-hizli-buyuduler_155428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!