Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Altın Potansiyeli 200 Milyar TL

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Akdur, Türkiye’nin 6 bin 500 ton gibi büyük bir altın potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Bunun parasal karşılığı yaklaşık 200 milyar dolar. Yaratacağı ek katma değerle de Türkiye için 1 trilyon dolara yakın bir imkan” dedi.

Radikal Gazetesi
Türkiye’nin Altın Potansiyeli 200 Milyar TL

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Akdur, Türkiye’nin 6 bin 500 ton gibi büyük bir altın potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Bunun parasal karşılığı yaklaşık 200 milyar dolar. Yaratacağı ek katma değerle de Türkiye için 1 trilyon dolara yakın bir imkan” dedi. Akdur, uzmanlarca yapılan tahminlere göre altın fiyatlarındaki yükselişin süreceğini, ancak bu süreçte iniş-çıkışlar yaşanacağını, bu yüzden de altında çok kısa vadeli yatırımlara girmemek gerektiğini belirtti.

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Akdur, Türkiye’nin altın varlığı, altın fiyatlarındaki yükseliş, altına getirilen KDV istisnası ve altın madenlerindeki ‘siyanür tartışmalarına’ ilişkin soruları yanıtladı. Dünyada yılda 2 bin 500 tonluk bir altın talebi bulunduğunu, altını en çok üreten ülkelerin Çin, Güney Afrika, Amerika, Kanada ve Avustralya olduğunu belirten Akdur, bu ülkelerin altın rezervi ciddi olarak araştırılmış ülkeler olduğunu kaydetti. Bu ülkeler arasına Türkiye’nin de ‘yavaş yavaş girmeye başladığını’ ifade eden Akdur, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin de altın potansiyeli çok büyük; 6 bin 500 ton. Bunun parasal karşılığı da yaklaşık 200 milyar dolar civarında. Yaratacağı ek katma değerle Türkiye için 1 trilyon dolara yakın bir imkân. Türkiye, henüz rezervleri yeterince araştırılmamış, dolayısıyla potansiyeli yer altında duran ender ülkelerden bir tanesi.”

Aramaya 30 milyon dolar

Önceki yıllarda altın madeni olmadığını, Bergama’daki Koza Altın İşletmeler’ne ait işletmenin ilk üretime 2001 yılında başladığını, daha sonra Tüprag Metal Madencilik A.Ş.’ye ait Uşak’taki altın madeninin devreye girdiğini anlatan Akdur, bu iki madende geçen yıl 12 ton altın üretildiğini belirtti. Gümüşhane’de bir altın madeninin bu yıl devreye gireceğini, onun dışında yatırımı devam eden madenler bulunduğunu ifade eden Akdur, ilave madenlerle birlikte bu yıl altın üretiminin 16 tona, 2010’da da 38 tona çıkacağını kaydetti.

Dünya genelinde 2007 yılında altın aramalarına 4.2 milyar dolar, Türkiye’de ise 30 milyon dolar harcandığına dikkati çeken Akdur, bunun büyük kısmını Amerika, Kanada, Avustralya ve Çin gibi altın üretiminde ön sıralarda yer alan ülkelerin kendi aramalarına harcadıklarını vurguladı.

Akdur, “Bizim gibi ülkelere bunu ne kadar çok çekebilirsek, ne kadar yerli üreticileri altın aramalarına sokabilirsek, Türkiye’nin altın potansiyelini o kadar üretilebilir hale getirebiliriz” diye konuştu. Türkiye’nin altın üretiminde AB ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığını, Türkiye’yi Finlandiya, İsveç ve Bulgaristan’ın izlediğini vurgulayan Akdur, “Türkiye’de halihazırda yeteri kadar arama harcaması yapılmadı ve bizim potansiyelimiz yüksek. Bu kapasite kullanılırsa Türkiye altın üretiminde, hem bölgede hem de dünyada çok ciddi bir seviyeye gelebilir” dedi.

‘Bilgi kirliliği var’

 Ümit Akdur, altın madenlerindeki siyanür tartışmasına ilişkin de, Türkiye’de altın aramaları konusunda ‘ciddi bir bilgi kirlenmesi’ olduğunu ifade ederek, “Ülkede altın madenciliği yapılmasın diye belli bir muhalefet grubunda çok ciddi bir çaba var” dedi. “Diğer bütün madenler nasıl aranıyorsa altın da öyle aranıyor” diyen Akdur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toprağa siyanür dökerek altın aranmaz. Siyanür sadece bulunan altını ayırmak için bir yöntemdir. Dünyada da bundan başka bir yöntem yoktur. Türkiye’de altın ve gümüş madenciliğinde kullanılan siyanürün toplamı, kullanılan siyanürün toplamının yüzde biridir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-altin-potansiyeli-200-milyar-tl_67040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!