Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin En Büyük Amfi Tiyatrosu

Hacettepe Üniversitesi, Beytepe Yerleşkesi'ne Cumhuriyet tarihinin en büyük amfi tiyatrosunu yapıyor. Kaba inşaatı biten amfi tiyatronun bir ay içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Cumhuriyet ANKARA
Türkiye'nin En Büyük Amfi Tiyatrosu

b>Hacettepe Üniversitesi, Beytepe Yerleşkesi'ne Cumhuriyet tarihinin en büyük amfi tiyatrosunu yapıyor. Kaba inşaatı biten amfi tiyatronun bir ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. Ankara'nın ve Türkiye'nin en büyük amfi tiyatrosu olma özelliği taşıyan yapı, 7 bin kişilik izleyici kapasitesine ve 380 metrekare sahne alanına sahip olacak. Üniversitenin kendi imkanları ile yaşama geçirdiği yapının, en geç bir ay içerisinde tamamlanması düşünülüyor.

Cumhuriyet Ankara 'ya bilgi veren Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Bayhan , yapının oluşumunda doğrudan ve dolaylı olarak tüm kaynakları Hacettepe Üniversitesi'nin kendi bütçesinden ayırdığını vurguladı. Bayhan, "Amfi tiyatro, her türlü faaliyetin sergilenebileceği Türkiye'nin en büyük sahnesi haline geldi. Tamamen üniversitenin ürünü olarak ortaya çıktı. Bu yapıyı, istediğimiz zaman neler yapabileceğimizi ortaya koymak anlamında önemli bir başarı olarak görüyorum" dedi.

Üniversitenin 25 bin öğrenciye ve 85 tane öğrenci topluluğuna sahip olduğunun altını çizen Bayhan, düzenlenen konserler, konferanslar ve şenlikler açısından yeni yapının büyük kolaylık sağlayacağını kaydetti. Bayhan, amfi tiyatronun adını "Beytepe Sanat Tiyatrosu" koymayı düşündüklerini, kaba inşaatı biten yapının açılışını en kısa sürede yapacaklarını söyledi. Maddi anlamda çok büyük bir rakam ortaya çıkacağı için devletten destek almadıklarını ve tamamen üniversitenin kaynaklarını kullandıklarını vurgulayan Bayhan, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizden bu konuda büyük destek gördük. Plan ve projeleri, zemin ile ilgili mühendislik çalışmalarını bizim kendi hocalarımız yaptı. Dışarıdan sadece bir arkadaşımızdan destek aldık. Kimi zaman genel sekreter yardımcımız kamyonla kum taşıdı ve hatta proje aşamasında genel sekreter arkadaşımız Çanakkale'den Side'ye kadar dolaştı, tüm amfi tiyatroları inceledi. Yapılan araştırma sonrasında yapının akustik hesaplamaları tamamlandı. Basamak yüksekliğinde ve uzunluğunda karar kılındı. Öğrencilerimiz amfi tiyatronun bitmesini dört gözle bekliyor."

Tüm Hacettepe Üniversitesi kadrosunun, amfi tiyatronun yapımında maddi ve manevi anlamda yardımcı olduğunu söyleyen Bayhan, alınan yardımlar ile başarılı bir yapının ortaya çıktığını kaydetti. Bayhan, amfi tiyatroyu en kısa sürede bitirebilmek amacıyla 24 saatin, 20 saatinde dönüşümlü olarak çalışıldığını belirtti. İnşaatta kullanılacak mermerlerin Afyon'dan getirildiğini anlatan Bayhan, inşaat alanında mermer atölyesi dahi kurulduğunu sözlerine ekledi.

Yapının oluşumunda hangi aşamadan nereye gelindiğini kademe kademe tüm ayrıntıları ile incelediklerini belirten Bayhan, "Bu çalışmayı sadece üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına yapmadık, Ankara'ya bir kültür merkezi kazandırmak anlamında da önemli bir yenilik oldu" diye konuştu. Bayhan, Zülfü Livaneli 'nin üniversiteyi ziyareti sırasında amfi tiyatroyu çok beğendiğini, akustik anlamda başarılı bulduğunu anlattı. İnşaatın ince işçilik kısmının yapılmakta olduğunu söyleyen Bayhan, öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda amfi tiyatronun ön kısmına eğlence ve dinlence alanı yapacaklarını da bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-buyuk-amfi-tiyatrosu_51451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!