Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin En Büyük Bilim Merkezi Seka Park’a Kurulacak

Koceli Büyükşehir Belediyesi’ne devredildikten sonra park haline getirilen Seka’nın arazisinde Türkiye’nin en büyük bilim merkezi inşa ediliyor.

Vatan Gazetesitatürk’ün talimatıyla İzmit’te kurulan, ancak zarar ettiği gerekçeyle 2004 yılında kapatılan ve arazisi Koceli Büyükşehir Belediyesi’ne devredildikten sonra park haline getirilen Seka’nın arazisinde Türkiye’nin en büyük bilim merkezi inşa ediliyor. 1936 yılında cumhuriyet tarihinin ilk kağıt üretiminin yapıldığı Seka arazisinde, Türkiye’nin en büyük bilim merkezini kurma çalışmaları, TÜBİTAK Başkanlığı’nda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Sanayi Odası’nın destekleriyle oluşturulacak Bilim Merkezi’nde Türkiye Sanayi Müzesi, bilim ve teknoloji, bilişim, elektrik ve elektronik, otomotiv ve otomotiv ekipmanları, petrol ve petrole dayalı sanayi ürünleri, denizcilik ve tersanecilik, deprem, yangın ve ilk yardım simülasyon, havacılık ve uzay, eğlence ve eğitim merkezleri yer alacak.

Eski teknolojiden yeni teknolojilere geçişin ve teknolojik gelişmelerin gösterileceği bilim merkezinde bölge sanayindeki ekipmanlar da tanıtılacak. Bölge sanayisinin tanıtımı ve gelişimi açısından önemli bir merkez olduğunu söyleyen Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Hamdi Doğan, “Sanayi sektörünün bilimsel içerikte ve kalıcı bir biçimde değerlendirilmesi amacıyla bilim merkezini çok önemsiyoruz. Burada özellikle gençlere yönelik eğitici ve öğretici sergiler de olacak. Simülasyon ve 3 boyut ile havacılık ve uzay araç ve gereçlerine yönelik sergileri de bulunacak. Bölge sanayisinin tanıtımı ve gelişimi açısından da büyük fayda sağlayacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-buyuk-bilim-merkezi-seka-parka-kurulacak_59819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!