Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Gürültü Haritası Çıkarılacak

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça imzasıyla Ulaştırma Bakanlığı’na, nüfusta belirlenen kapsama giren tüm belediyelere ve valiliklere gürültü haritaları çalışması için yazı gönderildi. Yazıda, 100 binin üzerinde yerleşik nüfusu olan ve nüfus yoğunluğu binden fazla olan alanlarda; tüm limanlar, sanayi alanları,

Hürriyet ANKARA
Türkiye’nin Gürültü Haritası Çıkarılacak

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, ülke genelinde gürültü haritaları çıkarılarak, gürültünün önlenmesine yönelik eylem planı hazırlanması için harekete geçti. 100 bin üzerinde nüfusu olan ve nüfus yoğunluğu binden fazla olan yerleşim alanları ile buralarda bulunan limanlar, sanayi alanları, eğlence yerleri, karayolları, havaalanları, demiryollarının gürültü haritası çıkarılacak. Haritaların çıkarılmasının ardından söz konusu alanlar için hazırlanacak eylem planları ile gürültünün kontrolü ve önlenmesi sağlanacak.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça imzasıyla Ulaştırma Bakanlığı’na, nüfusta belirlenen kapsama giren tüm belediyelere ve valiliklere gürültü haritaları çalışması için yazı gönderildi. Yazıda, 100 binin üzerinde yerleşik nüfusu olan ve nüfus yoğunluğu binden fazla olan alanlarda; tüm limanlar, sanayi alanları, atölye-imalathane-eğlence yerleri ve benzeri kaynaklar ile tüm karayolları, tramvay ve yerüstü metro istasyonları için ayrı ayrı gürültü haritalarının hazırlanması gerektiğini kaydedildi.

Yazıda gürültü haritaları için kapsam ve tarihler şöyle aktarıldı:

- 250 binden fazla yerleşik nüfusu olan yerleşim alanları, yılda altı milyondan fazla aracın geçtiği ana karayolları, yılda 60 binden fazla trenin geçtiği ana demir yolları, yılda 50 binden fazla hareketin gerçekleştiği ana havayollarında listelerin belirlenmesi 30 Haziran 2011, gürültü haritalarının çıkarılması 30 Haziran 2013, eylem planlarının hazırlanması 18 Temmuz 2014’e kadar tamamlanacak.

- 100 binden fazla yerleşik nüfusu olan yerleşim alanları, yılda üç milyondan fazla aracın geçtiği ana kara yolları, yılda 30 binden fazla trenin geçtiği ana demir yollarında listelerin belirlenmesi 30 Haziran 2014, gürültü haritalarının çıkarılması 30 Haziran 2018, eylem planlarının hazırlanması 18 Temmuz 2019’a kadar tamamlanacak." Ankara’daki Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Yenimahalle Belediyeleri nüfusu 250 binden fazla olduğu ve nüfus yoğunluğu sınırını geçtiği için ilk etapta gürültü haritası çıkarılacak merkezler arasında yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-gurultu-haritasi-cikarilacak_71554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!