Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye’nin İlk 5 Star Sertifikası AND Kozyatağı’nın Oldu

Anadolu Grubu’nun gayrimenkul sektöründeki markası AND Gayrimenkul, referans projesi AND Kozyatağı ile Türkiye’nin 5 Star sertifikası almaya hak kazanan ilk binası oldu.

yapi.com.tr
Türkiye’nin İlk 5 Star Sertifikası AND Kozyatağı’nın Oldu

Gayrimenkul geliştirme - yatırım - yönetim alanlarında faaliyet gösteren AND Gayrimenkul, Anadolu Grubu iştiraki olarak Kasım 2011’de faaliyetlerine başladı. Şirketin ilk ofis projesi olan AND Kozyatağı, AND Gayrimenkul’ün bina yönetim markası olan GRID tarafından yönetiliyor. “Sat-Yap” değil “Yap-Yaşat” felsefesi ile projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta, planlı ve profesyonel bir yaklaşımla, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerine en uygun çözümleri sunmak amacında olduklarını belirtti.

LEED Platin Sertifikalı ofis binası

A+ bir ofis binası olarak tasarlanan AND Kozyatağı, Toplam 74 bin metrekare inşaat alanı ve yaklaşık 36 bin metrekare kiralanabilir alan, ortalama bin 300 metrekare kat alanı, yaklaşık yüzde 86 oranında verimli kullanım alanına sahip 25 katlı A+ ofis binasından oluşuyor. 300 metrekareden 2 bin 200 metrekareye kadar ofis alanları, 4 metre kat yüksekliği, ortak kullanım alanları olarak 6 toplantı odası ve 200 kişilik konferans salonu bulunuyor.

AND Kozyatağı’nın ASHRAE (Amerikan Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Birliği) standartlarına göre yüzde 28, TS’e göre de yüzde 40 oranına ulaşacak bir enerji verimliliğinin söz konusu olduğunu ifade eden Ali Baki Usta, binanın Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED Platin Sertifikası’na sahip olduğunun da altını çizdi. AND Kozyatağı’nın yönetim faaliyetlerini projenin mimarı Alman HPP firmasının üstlendiğini sözlerine ekleyen Usta, bina yönetiminin de AND Gayrimenkul’ün bina yönetimi markası olan GRID’e emanet olduğunu kaydetti.

Acemilikle AND Kozyatağı projesini yaptıklarını vurgulayan Usta, teknik doğruları uzmanlarından aldıklarını ve 400’ün üzerinde ofis kullanıcısının beklentileri üzerine anket yaparak projeyi tasarladıklarını vurguladı. Ana yükleniciliğini Tepe İnşaat’ın üstlendiği AND Kozyatağı projesinin inşaat çalışmalarında 26 firma görev alıyor.

ANDAND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta - Doğa HSE Group Genel Müdürü Sertaç Güven

Kullanıcı dostu, verimli ve sürdürülebilir bir yapı

Ali Baki Usta, AND Kozyatağı’nın, British Safety Council tarafından yapılan değerlendirme ile “İş Sağlığı ve Güvenliği” alanında 94,9 puanla Türkiye’nin 5 Star sertifikası almaya hak kazanan ilk binası olduğunu ve bundan mutluluk duyduklarını belirtti. Yola çıkarken, kullanıcı dostu olan, verimlilik ve sürdürülebilirliğe odaklı bir yapının geliştiricisi olmak istediklerine dikkat çeken Usta, “Titiz seçim süreçlerinin ardından, uzman bir kadro ile çalışarak, atıl bir yapıyı, LEED Platin sertifikalı 8 adet ulusal ve uluslararası ödül sahibi, çevreci ve işlevsel bir yapıya dönüştürdük. Bina sakinlerinin güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak en üst sıradaki önceliklerimizden biriydi. 5 Star sertifikası da bu durumun en büyük kanıtı oldu. Bu sertifikayı Türkiye’de hak eden ilk ve tek bina olmaktan da mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

66 farklı değerlendirme kriterinden geçer not

British Safety Council’ın Türkiye partneri Doğa HSE Group Genel Müdürü Sertaç Güven ise, konuyla ilgili şunları söyledi: "Politika ve organizasyon, strateji ve planlama, saha uygulamaları, performans yönetimi, değerlendirme ve gözden geçirme" olmak üzere 5 ana başlık ve bunlara bağlı 66 alt başlığın değerlendirilmesini kapsayan BSC 5 Star İş Sağlığı ve Güvenliği Denetim Sistemi, organizasyonların bu konudaki yönetim sistemi ve uygulamalarının detaylı analizini içeriyor. Bu başlıklara ek olarak değerlendirme sırasında liderlik, üst yönetim taahhüdü ve sürdürülebilirlik kriterleri de göz önünde bulunduruluyor.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-5-star-sertifikasi-and-kozyataginin-oldu_157674.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!