Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin İlk Özel Rasathanesi Köye Kuruluyor

6 yaşında izlediği bir ay tutulmasıyla başlayan uzay merakı Cumaittin Turap’a, Türkiye’nin ilk özel rasathanesini kurduruyor. Turap’ın Astro Cu

Zamanb>6 yaşında izlediği bir ay tutulmasıyla başlayan uzay merakı Cumaittin Turap’a, Türkiye’nin ilk özel rasathanesini kurduruyor. Turap’ın Astro Cumali adını verdiği rasathane Ordu’nun Ulubey ilçesi Sayacabaşı köyünde 27 bin metrekare alana kuruluyor.

İsviçre’den emekli bir vatandaş olan Turap’ın, yıllarca biriktirdiği paralar köyüne kurmayı planladığı rasathane uluslararası gözlem evi standartlarında yapılacak. Rasathane, bir trilyon liraya mal olacak.

Cumaittin Turap gökyüzü merakının 6 yaşında izlediği bir ay tutulmasıyla başladığını bildirdi. 1969 yılında çalışmak için İsviçre’ye giden Turap, burada bir teleskop alarak amatörce gözlem yapmaya başlar. İsviçre’de rasathaneye de üye olan Turap, 1994 yılında Türkiye’ye döndü. Türkiye’ye döndükten sonra da yanında getirdiği teleskopla gözlem yapmaya devam eden Turap, köyüne bir rasathane kurmaya karar verir. Turap, kendi imkanlarıyla yapımına devam ettiği rasathanenin nisan ayında açılışının yapılacağını bildirdi. Arstro Cumali adını verdiği rasathanenin uluslararası gözlem evi standartında, halka açık bir rasathane olacağını bildiren Cumaittin Turap, “Kandilli Rasathanesi’nden her şeyi daha net izliyoruz. Kandilli Rasathanesi ışık dolu ortamda kurulu, bizim kurduğumuz rasathane ışıktan arındırılmış bir yerde. Rasathane halka açık olacak.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-ozel-rasathanesi-koye-kuruluyor_6399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!