Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin İlk Plastik OSB'si Menemen'de Kuruluyor

İzmir'in Menemen ilçesinde kurulması planlanan Türkiye'nin ilk Plastik Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluş çalışmaları son aşamaya geldi. Me

Dünyab>İzmir'in Menemen ilçesinde kurulması planlanan Türkiye'nin ilk Plastik Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluş çalışmaları son aşamaya geldi.

Menemen Plastik Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirilen Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, kuruluş çalışmalarına 4 yıl önce başlanan 100 hektarlık alan üzerinde kurulacak bölgenin Türkiye'nin ilk plastik organize sanayi bölgesi olacağını belirtti. Esen, bölgede sanayi kuruluşlarının faaliyete geçmesiyle 5 bin kişinin istihdam edileceğini ve 400-500 milyon dolarlık katma değer yaratabileceğini vurguladı.
Müteşebbis heyetin teşekkülünün tamamlandığını hatırlatan Esen, kuruluşun Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na tasdik edilmek üzere gönderildiğini belirterek şöyle konuştu:

"Şu anda organize sanayi bölgesinde 3 yıl önce yer almak isteyen ve peşinatlarını yatırmış olan firmalarla görüşme içerisindeyiz. Firmaların hâlâ bu bölgede yatırım yapmak isteyip istemediğini tespit etmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalar biter bitmez kamulaştırma çalışmalarına başlayacağız."

2 yıl gibi çok kısa bir süre içinde çok rahatlıkla bölgedeki sanayicilere her türlü altyapısı, elektrik ve suyu hazırlanmış vaziyetiyle arsa verebilecek konuma geleceklerini vurgulayan Esen, organize sanayi bölgesinin kurulmasıyla İzmir'in plastik sektöründe güçleneceğini dile getirerek "Bölgemizde daha fazla ihracat geliri ve istihdam imkanı da sağlanmış olacak" diye konuştu.

İlk etapta bölgede 100 civarında firmanın faaliyet gösterebileceğini söyleyen Esen, "En büyük şansımız Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'in müteşebbis heyette ve yönetim kurulunda olmasıdır. Yapılacak çalışmalarda kendisinden çok büyük güç alıyoruz. Bu bölgenin bir an önce sanayie açılması yönünde büyük katkıları olacak" dedi.

Plastik sanayiinde Türkiye ihtiyacının yüzde 35'ini karşılayan Petkim'in Aliağa'da bulunduğunu hatırlatan Esen, "Petkim'in özelleştirmesiyle birlikte kapasitesi de artacak. Menemen'e çok yakın olduğu için artan kapasiteden bölgedeki fabrikalar da yararlanabilecek. Böylelikle gelişmişliklerini sürdürecekler" diye konuştu.

Esen, bölgenin ortaklık yapısında Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın yüzde 72, Menemen Belediyesi'nin yüzde 14, Menemen Ticaret Odası'nın da yüzde 14'lük paya sahip olduğunu bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-plastik-osbsi-menemende-kuruluyor_10632.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!