Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye'nin İlk Tatil Köyü İhaleye Çıktı

Türkiye'nin ilk tatil köyü olan ve 1967’den 2005 yılına kadar yaklaşık 3 milyon turisti ağırlayan Foça Fransız tatil köyü ihaleye çıktı. 13 yıldır kapalı olan tatil köyü, 49 yıllığına işletme hakkı devir yöntemiyle özelleştirilecek.

yapi.com.tr
Türkiye'nin İlk Tatil Köyü İhaleye Çıktı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Foça Tatil Köyüne ilişkin ihale ilanı dünkü Resmi Gazete’de yayımlanırken, son teklif verme süresi 20 Temmuz 2018 olarak belirlendi.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre; Foça Belediyesi yetkilileri 13 yıldır kapalı olan tesisin yeniden canlandırılması için ihaleye çıkılmasından memnun olduklarını belirtirken, bölgenin Anıtlar Yüksek Kurulunca tescillendiğini söylediler. Köyün doğası ve deniziyle eşsiz, mimarisiyle özel olduğunu ifade eden yetkililer, böylesine önemli bir tesise çok sayıda yatırımcıdan teklif geleceği tahmininde bulundular.

"Ticari zeka almaz"
Ancak Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı da olan Mehmet İşler, mevcut fiyattan tatil köyünün yatırımcılar tarafından ilgi görmeyeceğini belirterek, gerekçelerini şöyle anlattı:

“Ticari bir zeka burayı 66 milyon liradan almaz. Çünkü en iyi ihtimalle 15, en kötüsü 50 milyon lira da yatırım yapılması gerekir. Bu da 115 milyon lira yapar. 49 yıla böldüğünüzde yıllık 2.3 milyon lira kira eder ki yatırımcının ilgi göstermesi için yıllık 5 milyon lira kazanması gerekir. Oysa bu mümkün değil. Çünkü Çeşme’de en iyi 5 yıldızlılara yıllık 1.5-2 milyon lira kar kalıyor. Bu nedenle bu fiyattan kimse almaz. Rantabl değil. Foça’da turizm sezonu en fazla 6 ay. Burada sağlık, kongre turizmi de yapamazsınız çünkü termal yok ve tesiste kapalı alan çok sınırlı. Ama belki merkezi yönetime yakın birtakım inşaat firmaları tıpkı Çeşme’de olduğu gibi turizm imarlı alana otelcilik yapacağız, deyip rezidans yapabilirler. Bu da o güzelim yeri turistten uzaklaştırır, yerlilerin rezidansı haline getirir. Dolayısıyla ne devlet vergi kazanır, ne istihdam yaratılır ne de döviz girişi. Bunun olabilmesi için ihale bedelinin mutlaka düşmesi gerekir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-tatil-koyu-ihaleye-cikti_165984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!