Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye’nin Kalkınmasında Önemli Bir Adım

Hasankeyf tartışmalarıyla hatırladığımız barajın, kalkınmamızın önemli bir kilometre taşı ve aslında çok gecikmiş bir yatırım olduğunu biliyor musunuz?

Hürriyet Gazetesi/Cengiz ÖZDEMİRb>Hasankeyf tartışmalarıyla hatırladığımız barajın, kalkınmamızın önemli bir kilometre taşı ve aslında çok gecikmiş bir yatırım olduğunu biliyor musunuz?

Ilısu Barajı’ndan söz etmek istiyorum. Keban ve Atatürk barajlarından sonra, Türkiye’nin kalkınmasında üçüncü kilometre taşı Ilısu Barajı... Temeli cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacak. Yıllardır süren hazırlıklar tamamlandı. Yerinde bir kararlılıkla bu barajın temeli atılıyor. Yerinde dememin iki önemli sebebi var.

İlki, Türkiye’nin bir gerçeği. Biz, bu barajları yapmak zorundayız. Ülkemizde yağışlar mevsimlere göre artıyor ya da eksiliyor. Akarsu kaynaklarımızı enerjiye çevirmemiz bir zorunluluk; bir tercih değil.

İkinci önemli sebep ise artık herkes biliyor ki enerji sıkıntısı kapıda. Tartışmak önemli. Ama Türkiye’nin gereksiz tartışmalarla kaybedecek vakti yok. Yeri geldiğinde riskli görünen kararlı adımlara ihtiyacı var.

* * *

Hasankeyf tartışmalarına gelince... Birbirimizi kandırmayalım. Oradaki tarihi varlıklarımızın hali, bugün çok mu iç açıcı? Bu da bir başka gerçeğimiz. Sadece oradakiler için değil. Kıymetini bilemediğimizi bütün Türkiye’dekiler için söyleyebiliriz.

Elbette bu hal mazeret olamaz. Yapılan tartışmalar yararlı olmuştur ki, bugün bir hassasiyet oluşmuş durumda. Bu tartışmalar, çözümün parçası olarak görülmeli. Sadece "istemezük" çağrılarının temeli olarak sürdürülmemeli. Nitekim Hasankeyf’teki tarihi varlıklarımızın yaşatılması için, şimdiden 25 milyon Euro’luk bir kaynak ayrıldı.

* * *

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Veysel Eroğlu ile konuştum. Onu İstanbul’dan tanıyorsunuz. İSKİ’de iki dönem genel müdürlük yaptı. DSİ’deki performansında, İstanbul’da kazandığı deneyimin elbette yeri var. Bu yeni görev yerinde, yine hummalı bir çalışma içinde. Ancak o da atılan bu önemli adımın heyecanını taşıyor.

Hasankeyf konusunda kamuoyunu rahatlatacak bir söz veriyor. "Bu ülkenin değerlerini kimse bizden daha çok düşünemez; biz, bu ülkenin çocuklarıyız."

Veysel Eroğlu’nu tanıyorum. Hassasiyetlerini biliyorum. Şuna inanıyorum ki, bundan böyle tartışmalar çözüme odaklanmalı. İşi engellemeye değil...

* * *

Ilısu Barajı’nın 1 milyar Euro’ya mal olması bekleniyor. Yapım süresi olarak 7 yıl hesaplanmış. Başbakan Erdoğan ve DSİ Genel Müdürü Eroğlu’nu tanıyorsanız, bilin ki bu süre daha da öne çekilecektir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-kalkinmasinda-onemli-bir-adim_47354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!