Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Osmanlı Eserlerine Sahip Çıkması Makedonya’yı Sevindirdi

Makedonya Kültür Eserlerini Koruma Kurumu Genel Müdürü Behicüddin Şehabi, Türkiye'nin Osmanlı eserlerine sahip çıkmasına çok sevindiğini söyledi.

Zamanakedonya Kültür Eserlerini Koruma Kurumu Genel Müdürü Behicüddin Şehabi, Türkiye'nin Osmanlı eserlerine sahip çıkmasına çok sevindiğini söyledi.

Türkiye'nin yurtdışında bulunan taşınmaz kültür varlıklarının bakım ve onarımına başlayarak Üsküp'te bulunan Taşköprü ve Telgrafhane'nin restorasyonunu yapma kararını değerlendiren Şehabi, “Türkiye'nin bu kararı sevindiricidir. Makedonya başbakanının Türkiye ziyareti esnasında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinde protokolde Makedonya'da Osmanlı döneminden günümüze kadar ayakta kalan kültür mirasının korunma konusu da büyük bir hassasiyetle dile getirilmişti.” dedi. Şehabi, yıllarca Osmanlı döneminden kalan kültür mirasına karşı bazı kasıtlı müdahaleler yapıldığını ve buna artık dur demenin zamanının geldiğini ifade etti.

Başında bulunduğu kuruluşun himayesi altında toplam 257 tarihi eser olduğunu söyleyen Şehabi, bunların 46'sının Osmanlı döneminden kalan eserler olduğunu kaydetti. Bu eserlerin çoğunun cami olduğunu belirten Şehabi, “Bu konuda Türkiye'nin hassasiyeti bizi çok memnun etti. Çünkü burada Osmanlı eserleri şimdiye kadar hep milletimizin, bazı sivil toplum kuruluşlarının gayretiyle ayakta tutulmuş.” diye konuştu. Taşköprü'nün mihrabının yerine konulacağını dile getiren Şehabi, “Taşköprü'deki mihrabın yerine konulması tartışılmaz bir meseledir. Ancak mihrabı orada görmek istemeyenler de vardır. TC hükümetinin de desteğiyle mihrabın yerine konulması konusundaki engeller tamamen kalkacaktır.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-osmanli-eserlerine-sahip-cikmasi-makedonyayi-sevindirdi_27273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!