Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Tescilli Kültür Varlıkları

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye’de bugüne kadar 7 bin 133 SİT alanı belirlendiğini, 66 bin 620 taşınmaz kültür ve tabiat varlığının da tespit ve tescil edildiğini bildirdi.

NTV-MSNBCb>Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye’de bugüne kadar 7 bin 133 SİT alanı belirlendiğini, 66 bin 620 taşınmaz kültür ve tabiat varlığının da tespit ve tescil edildiğini bildirdi.

Bakan Koç, dünyadaki Türk kültür ve tarihi eserlerinin envanterlenmesiyle ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, üniversitelerin sanat tarihi ve mimarlık bölümleri ile çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Bakan Atilla Koç, DYP Afyonkarahisar Milletvekili Reyhan Balandı’nın tarihi eserlerin envanterlenmesi çalışmalarıyla ilgili önergesini cevaplandırdı. Yapılan tespitlerde kültür ve tabiat varlıklarının tarih, sanat, bölge ve diğer özelliklerinin dikkate alındığını belirten Koç, örnek durumunda ve ait olduğu dönemin özelliklerini yansıtan eserlerin, kültür ve tabiat varlığı olarak belirlendiğini bildirdi.

YASAYA AYKIRI YIKTIRMAYA CEZA
Kültür ve tabiat varlıklarına ilişkin tespit ve tescilde pek çok bilim dalının birlikte çalıştığına değinen Koç, “Tescilli kültür varlıkları zamanla tabiat şartları,yapının statik durumu nedeniyle yakılabilmekte, bazen de mülk sahipleri tarafından yıktırılan olmaktadır. Kültür varlığı yasaya aykırı bir uygulama sonucu yıkılmışsa yasal işlem yapılmaktadır” diye kaydetti.

TEK YAPILAR
Kültür varlıklarının envanterleriyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Koç, ülke genelinde kültür varlığı olarak tescil edilen 48 bin 315 tek yapı olduğunu, bunlardan 19 bin 512’sinin İstanbul’da bulunduğunu belirtti.
Koç, kültür varlıklarının korunmasına yönelik 1987’de yürürlüğe giren Katkı Fonu’ndan 2001 yılına kadar yüzde 25 faiz ve 10 yıl vadelikredilerden 139 yapı sahibine verildiğini, 45 yapı sahibine de karşılıksız yardım edilerek, yapılarının onarımının sağlandığını bildirdi.

YUNANİSTAN İLE KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ
Koç, kültürel işbirliği antlaşması çerçevesinde de Yunanistan’daki Türk eserlerinin envanterlerinin çıkarılacağını ifade etti. Türkiye’nin sınırları dışında kalan korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının bakım ve onarımlarını sağlayıcı tedbirler alınmaya çalışıldığını ifade eden Koç, röleve ve restorasyon projelerinin hazırlanmasına ilişkin çalışmalar için oluşturulan heyetlere katılımın sağlandığını bildirdi.

SINIR DIŞINDAKİ TARİHİ ESERLER
Kosova Prizren’deki Osmanlı Türk Şehitliği, Üsküp’teki Taşköprü ve Telgrafhane, Kırım’daki Zincirli Medrese ve Hacı Giray Han Türbesi, Cezayir Dayı Sarayı kompleksinde yer alan Yeni Camii, Libya Bingazi’deki Al-Barka Kışlası, Bulgaristan’da Kostendil Fatih Kanuni Camii, Razgrad Maktul İbrahim Paşa Camii, Arnavutluk İşkodra’daki Hasan Rıza Paşa Şehitliği, Kosova Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi, Filibe’deki Taşköprü Camii ve Cuma Sokak’taki Çukur Camii ile Suriye’nin Şam kentindeki Süleyman Şah Türbesi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-tescilli-kultur-varliklari_25580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!