Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin, Yeni Enerji Haritasında Ağırlığı Artıyor

Rusya, İtalya ve Türkiye’nin başbakanları, 22 Ekim’de “Güney Akımı” boru hattı projesinin hayata geçirilmesi konusunu ele aldılar. Görüşmelerin bütün ayrıntıları muhtemelen kamuoyuyla paylaşılmayacak. Fakat bu görüşmelerin sonucu olarak, bu üç ülkenin Güney Akımı hattının Bulgaristan’ı by-pass ederek Türk topraklarından geçmesi konusunda

Cumhuriyet Gazetesi
Türkiye’nin, Yeni Enerji Haritasında Ağırlığı Artıyor

Rusya, İtalya ve Türkiye’nin başbakanları, 22 Ekim’de “Güney Akımı” boru hattı projesinin hayata geçirilmesi konusunu ele aldılar. Görüşmelerin bütün ayrıntıları muhtemelen kamuoyuyla paylaşılmayacak. Fakat bu görüşmelerin sonucu olarak, bu üç ülkenin Güney Akımı hattının Bulgaristan’ı by-pass ederek Türk topraklarından geçmesi konusunda aralarında anlaşmaya vardıkları değerlendirmesinde bulunabiliriz. Bu görüşmelerden sadece iki gün önce de yani 20 Ekim’de, başka bir yerden, Danimarka’dan çok önemli bir haber geldi. Danimarka, Rus doğalgazını Batı Avrupa’ya ulaştıracak diğer hat olan Kuzey Akımı’nın kendi topraklarından geçmesine onay verdi. Böylece, Rus doğalgazının Avrupa’ya alternatif yollardan ulaştırılabilmesine yönelik planlar gerçek oluyor.

Hatırlayacağımız üzere Güney Akımı projesi, Rus doğalgazını Karadeniz’in altından geçirerek Güney Avrupa’ya ulaştırmayı hedefliyor. Bu projenin başlıca katılımcıları, Rus Gazprom ve İtalyan ENI firmaları. St. Petersburg’da devam eden müzakerelerin sonucunda muhtemelen, bu hattın Karadeniz’in altından geçtikten sonra, önceden planlandığı şekilde Bulgaristan sahiline değil, Türk sahiline çıkması yönünde karar alınacak. Bu durumda Rus doğalgazı Karadeniz’in altından Türkiye’ye ulaştıktan sonra buradan önce Yunanistan’a varacak, oradan da bir koldan Adriyatik Denizi’ni geçerek İtalya’ya, diğer koldan ise Sırbistan ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya varacak. Yılda 63 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip olan bu hattın ilk kolunun, 2015 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor. Rusya ve İtalya başbakanlarının St. Petersburg’da buluştuğu ve onlara canlı yayın bağlantısıyla Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın katılmasıyla gerçekleştirilen bu görüşmeden birkaç gün önce, 19 Ekim’de, Türk Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin’e, Türkiye’nin Güney Akımı hattının Türk topraklarından geçmesine ilişkin olarak Rus tarafına gerekli bütün izin belgelerini verdiğini bildiriyordu.

Türkler, Rusya’ya böyle bir izni sebepsiz yere vermiyorlar: Türkiye’nin verdiği bu izne karşılık Rusya’nın da, Samsun - Ceyhan petrol boru hattının inşasına katılımı sağlandı. Rusya’nın attığı bu adımlar, onun son yıllardaki doğalgaz politikasındaki en köklü dönüşümü yansıtıyor. Bu zamana kadar Rusya, Güney Akımı boru hattının inşasında tercihini Bulgaristan’dan yana yapmıştı. Bundan da ötede, Rusya ile Bulgaristan, Rus petrolünü Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden -yani Türk boğazlarını by-pass ederek- Akdeniz’e ulaştıracak olan Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattında da Bulgarlarla işbirliği içindeydi. Fakat, Bulgaristan’da yeni işbaşına gelen Batı yanlısı hükümet, enerji alanında Bulgaristan’ın üzerine almış olduğu bütün yükümlülükleri gözden geçirmeye karar verdi. Güney Akımı’nda yeni hükümet, anlaşmalarla kendisine sağlanan haklardan daha fazlasını talep ediyor. Bulgar hükümeti, bununla da kalmayarak Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattının inşası şartlarını yeniden gözden geçirme kararını aldı. Rusya da bu şartlar altında, projenin gecikmesini önlemek için, rotayı Bulgaristan’dan Türkiye’ye çevirdi. Bunun karşılığında da Türkiye’nin Samsun-Ceyhan projesine destek verdi. Bu adım, Türkiye açısından son derece önemliydi, bu hattı Rus petrolü olmadan işletmenin imkânı yok. Rusya, hatta Türkiye’ye, Ceyhan’da bir petrol rafinerisi inşa etme sözü verdi.

Ukrayna bağımlılıktan kurtulacak

Rus-Bulgar ortak projesi olan Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattının hayata geçirilememesi tabii ki çok üzücü. Pek çok kesimin önem atfettiği böyle bir proje gerçekleştirilemiyor. Fakat enerji politikasının kuralları maalesef bu kadar acımasızdır. Kuzey ve Güney Akımı projeleri, Rusya’yı doğalgazı Avrupa’ya ulaştırma konusunda Ukrayna’ya bağımlı olmaktan kurtarıyor. Halihazırda, Rus doğalgazının yüzde 80’i, Avrupa’ya Ukrayna üzerinden taşınıyor. Ukrayna’nın Rusya karşısındaki bu ayrıcalıklı ve tekelci konumunun yıkılmasına, sadece birkaç yıl kaldı. Batılı ülkelerin inisiyatifiyle gerçekleştirilmeye çalışılan Nabucco projesi ile birlikte, diyebiliriz ki Avrupa ile Rusya’nın ortak gayretleri, Türkiye’yi, çok kilit bir enerji taşıyıcısı ülke haline getirdi. Avrupa’nın enerji kaynaklarının ve enerji güzergâhlarının çeşitlenmesine yönelik çabaların kaçınılmaz sonucu, Türkiye’nin petrol ve doğalgaz taşımacılığı alanında bir süper güce dönüşmesidir.

Rusçadan çeviren: Deniz Berktay (Rus Resmi Haber Ajansı RİA Novosti, 22 Ekim 2009)

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-yeni-enerji-haritasinda-agirligi-artiyor_73714.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!