Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Yeri ‘Yanlış’

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 1-12 Aralık 2008 tarihlerinde Polonya’nın Poznan kentinde düzenlenecek İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 14. Taraflar Konferansı ile Sözleşme’nin uygulanmasına yönelik Kyoto Protokolü’nün 4. Taraflar Toplantısı’nda Türkiye’nin anlaşmadaki yeri konusunun yeniden müzakereye açılması ve

Cumhuriyet Gazetesi
Türkiye’nin Yeri ‘Yanlış’

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 1-12 Aralık 2008 tarihlerinde Polonya’nın Poznan kentinde düzenlenecek İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 14. Taraflar Konferansı ile Sözleşme’nin uygulanmasına yönelik Kyoto Protokolü’nün 4. Taraflar Toplantısı’nda Türkiye’nin anlaşmadaki yeri konusunun yeniden müzakereye açılması ve mutlaka değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Güler Sabancı, Sabancı Holding Üst Yöneticisi Ahmet Dördüncü, Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman ve EnerjiSA Üst Yöneticisi Gerhard Wedam ile birlikte EnerjiSA’nın Bandırma’da kurulmakta olan Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı ile ilgili gelişmeleri yerinde incelemek için gerçekleştirdiği saha ziyaretinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye doğru bir kararla Kyoto Sözleşmesi’ne taraf oldu. Hareket doğruydu ama bizim yerimiz doğru değil. Biliyorsunuz Türkiye bu sözleşmede ‘gelişmiş ülkeler’ kategorisinde yer alıyor. Oysa biz ‘gelişmekte olan’ bir ülkeyiz. 10 Aralık’ta bunu yeniden pazarlık etmemiz lazım. Sayın Bakan’ın bu konudaki niyeti bizi memnun ediyor. Biz işin içindeyiz ve endişeliyiz. Şunun şurasında bir ay kaldı. Bu haksızlık giderilmeli.”

Sabancı Grubu’nun kurumsal anlamda çevre ve iklim değişikliği konularında çalışma grupları bulunduğunu hatırlatan ve bu grupların başta TÜSİAD, TOBB gibi sivil toplum kuruluşlarla birlikte Kyoto Sözleşmesi’ne ilişkin konularda hükümete destek vermek üzere çalıştıklarını söyleyen Ahmet Dördüncü de “AB’nin karbon salımı konusunda 2020 hedefinin Türkiye’ye uygulanması halinde bunun Türkiye’nin büyümemesi, hatta küçülmesi demek olduğunu” vurguladı.

Çevreci doğalgaz çevrim santralı

Bandırma Santralı’nın 2010 yılında devreye girmesiyle Sabancı Holding Türkiye’de toplam doğalgazın yüzde 6-7’sini kullanan (bugünkü fiyatlarla 1 milyar dolarlık) önemli bir gaz oyuncusu haline gelecek. 500 milyon Avro’su makine techizat olmak üzere toplam 660 milyon Avro’luk yatırımla kurulan Bandırma Doğalgaz Çevrim Santralı yılda 7 milyar kilovat saat civarında (700 milyon Avro’luk) elektrik üretecek.

Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’nin elektik ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayabilecek güçte. Çalışmaları yerinde görmek için Bandırma’ya gelen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve ekibinin verdiği bilgilere göre santral 100 birimlik doğalgazın 59’unu enerjiye çevirebilen “dünyanın en verimli santralı”. Bu oranın yüzde 61’e ulaşacağı öngörülüyor.

Tüketilen gazın verimliliği arttıkça atmosfere salınan karbon oranı, dolayısıyla çevreye verilen zarar da tersine azalıyor. Bandırma Santralı’nın yüksek verimlilik oranı da yılda 50 bin ton daha az karbon salınımına olanak veriyor. Yüzde 66’sı tamamlanan proje kapsamında arazide 4.5 kilometre yol yapıldı, 6.5 kilometre şantiye elektriği, 3.3 kilometrelik doğalgaz hattı çekildi, 6.5 kilometre 380 KV’lık enerji nakil hattı yapıldı. Halen 20 dalgıçlık bir tim denizde çalışıyor. Santral için 20 metre derinden ve 200 metre açıktan su alınacak.

Soğutmadan sonra bu su 30 metre derinden ve 355 metre açıktan difizör kanalıyla denize verilecek.

Bu çevrimde suyun verildiği bölgede 1 dereceden fazla sıcaklık artışı olacak. Peyzaj çalışmaları kapsamında da erozyonu önlemek için 1800 ağaç ve 61 bin adet çalı türü bitki dikildi. İleride 2 bin 100 dönümlük arazinin bir bölümüne 25 MV gücünde rüzgâr santralı kurulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-yeri-yanlis_74337.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!