Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Türkiye'nin Yüzde 15'lik Talebi Nabucco'da Açmaz Yaratacak'

Türkiye'nin, Nabucco boruhattı ile taşınacağı gazın yüzde 15'ini indirimli fiyatla alma talebinin gelecekte ciddi bir sorun yaratacağı öne sürüldü. The Guardian gazetesinde yayımlanan bir yorumda "Türkiye'nin taşınan gazın yüzde 15'ini indirimli fiyatlarla alma taleplerinin, anlaşmada yer verilmemiş ise de gelecekte büyük bir açmaz oluşturması

Referans Gazetesi
'Türkiye'nin Yüzde 15'lik Talebi Nabucco'da Açmaz Yaratacak'

Türkiye'nin, Nabucco boruhattı ile taşınacağı gazın yüzde 15'ini indirimli fiyatla alma talebinin gelecekte ciddi bir sorun yaratacağı öne sürüldü. The Guardian gazetesinde yayımlanan bir yorumda "Türkiye'nin taşınan gazın yüzde 15'ini indirimli fiyatlarla alma taleplerinin, anlaşmada yer verilmemiş ise de gelecekte büyük bir açmaz oluşturması bekleniyor. Özellikle AB, Türkiye'nin üyelik olanağını tıkanmayı sürdürürse" görüşü dile getirildi. Yorumda "Türkiye'nin artan stratejik öneminin Fransa ve Kıbrıs (Rum Kesimi) gibi ülkelerin tutumunu değiştirmeye yeterli olmayacağı" da savunuldu.
 
İngiliz The Guardian gazetesinre İan Bancroft imzası ile yayımlanan yorumda AB'nin Nabucco boruhattı projesinin, hükümetlerarası anlaşmasının imzalanmasıyla önemli bir ivme kazandırıldığını belirterek, Nabucco ve rakibi Rus projesi Güney Akım boruhattının sadece Avrupa'nın uzun vadeli enerji güvenliği açısından değil, aynı zamanda Balkanlardaki strateji denge ve AB'nin genişleme gündeminin karşılaştığı baskılar açısından da önemli sonuçları doğuracağı öne belirtildi.
 
Nabucco projesinin, Türkiye ile AB ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki sorunlardan olumsuz etkilendiği öne sürülen yorumda "Türkiye'nin taşınan gazın yüzde 15'ini indirimli fiyatlarla alma taleplerinin, anlaşmaya yer verilmemiş ise de, gelecekte büyük bir açmaz oluşturması bekleniyor, özellikle AB, Türkiye'nin üyelik olanağını tıkanmayı sürdürürse" denildi.
 
İan Bancroft, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nabucco'nun Türkiye'nin Avrupa enerji güvenliği açısından çok önemli bir konuma getireceğine vurgu yaparken Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun "Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem"den söz ettiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:
 
"AB'nin enerji başlığını açmasına yönelik artan çağrılara karşın, Türkiye'nin artan stratejik öneminin, Fransa ve Kıbrıs (Rum Kesimi) gibi ülkelerin tutumlarını, Türkiye'nin AB'ye yakında katılması olasılığını kabul etme yönünde değiştirmeye yeterli olması çok kuşkulu."
 
The Guardian'da yayınlanan yorumda Rusya'nın Güney Akım projesinin gerçekleşmesinde Nabucco'ya göre finansman ve gaz arzı konularında daha az engellerle karşı karşıya bulunduğu da savunuldu.
 
Avrupa çevrelerinde Nabucco'nun gerçekleşmesi genel olarak beklense de karşılaştığı engellerin nedeniyle projenin hedeflerinin yerine getirilmesi için mücadele verilmesi gerekeceği belirtilen yorumda, "Türkiye, Avrupa'nın enerji güvenliği için stratejik önemi olan bir konuma getirileceği için AB üyelik hedefleri nedeniyle Nabucco, bir pazarlık aracı dönüşecek. Böylece de AB'nin genişleme gündemi daha da karmaşıklaştırılacak" görüşü öne sürüldü.
 
Yorumun son bölümünde de "Sırbistan'ı kilit bir enerji merkezi durumuna getirecek olan Güney Akım, başarıyla gerçekleşmesinde daha az engeller karşılaşırken, enerjinin, Balkanlardaki göreli güç dengesi ve nüfuz açısından önemli etkileri olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-yuzde-15lik-talebi-nabuccoda-acmaz-yaratacak_70895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!