Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye'ye Ulaşan Kirlilik Kadraja Girdi

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) üyesi bir grup doğa fotoğrafçısının Türkiye sahillerinde yaptığı çalışma, sınır tanımayan çevre kirliliğini gözler önüne serdi. Fotoğrafçılar, doğadaki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdikleri projede, sahiller vuran dünyanın çeşitli noktalarında üretilmiş plastik atıkları belgeledi.

Radikal Gazetesi
Türkiye'ye Ulaşan Kirlilik Kadraja Girdi

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) üyesi bir grup doğa fotoğrafçısının Türkiye sahillerinde yaptığı çalışma, sınır tanımayan çevre kirliliğini gözler önüne serdi. Fotoğrafçılar, doğadaki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdikleri projede, sahiller vuran dünyanın çeşitli noktalarında üretilmiş plastik atıkları belgeledi. Derneğin doğa fotoğrafçılarından oluşan bir grup, Türkiye’de naylon alış veriş torbaları ile pet şişelerin yarattığı kirliliğin fotoğraflarını çekip kamuoyu ile paylaşmak amacı ile bir çalışma yaptı.

Fotoğrafçılar, çalışmalarında sahillerde dünyanın en uzak ülkelerinden gelen pet su ve soda şişeleriyle karşılaştı. Örneğin, Didim sahillerinde Mısır ve Brezilya’da, Karadeniz’de Hindistan ve Avustralya’da üretilip daha sonra Türkiye sahillerine kadar gelen pet su şişeleri ve plastik ürünlerine rastlandı. Sahillerde Rusya, Suriye gibi ülkelerden de malzemeler bulunurken, Bodrum, Marmaris ve Ege sahillerinde çeşitli ülkelerde üretilmiş plastik malzemeler ve tarım ilaçları için kullanılmış boş plastik şişelerle karşılaşılan sahiller oldu.

Karadeniz’deki durumun her yıl daha da kötüleştiğine dikkat çeken fotoğrafçılar, çeşitli ülkelerden geçerek Karadeniz’e dökülen nehirlerle gelen atıkların, bölgedeki ticari gemilerden atılan pet şişeler ve plastik ambalajların Türkiye’nin yeni turizm bölgesi haline gelmeye başlayan Batı Karadeniz sahillerinde biriktiğini belirtti.

AFSAD Başkanı Gökhan Bulut, fotoğraf sanatçıları ve dernek olarak sosyal sorumluluk projelerinde önem verdiklerini söyledi. Çevreye duyarsız kalmadıklarını ifade eden Bulut, fotoğraf dilini ve kültürünü kullanarak çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirdiklerini belirtti. Dernek bünyesinde yerleşmiş bir doğa toplulukları bulunduğunu anlatan Bulut, "Arkadaşlarımız genel olarak doğal güzelliklere yönelik çalışmalar yapılıyor ama bu çalışmalar kapsamında çevre kirliliğini geldiği boyutu da dikkate alarak farklı çalışmalara da yöneldiler. Objektifini çevirdiği yerde bir naylon poşet görmek en çok da doğa fotoğrafçılarını üzer. Arkadaşlarımız da doğru bir vurguyla bu işin üzerine gitti" dedi.

"Kanıksamak en büyük tehlike"

AFSAD Çevre Projesi Sorumlusu Sinan Vargı da doğa atölyesi olarak fotoğraf çekmek için geziye gittiklerinde naylon torbaları ve pet şişeleri kadrajdan çıkarmaya ya da bilgisayar aracılığıyla silmeye çalıştıklarını dile getirdi. "Artık yeter bu çöp dağlarına karşı fotoğrafçının, bizim bir sorumluluğumuz var" diye yola çıktıklarını anlatan Vargı, bunun sonunda çarpıcı sonuçlarla karşılaştıklarını söyledi. Sahillere vuran farklı ülkelere ait plastik ürünlerin kirliliğin artık uluslararası bir sorun haline geldiğini gösterdiğini vurgulayan Vargı, zamanla toprağa karışan plastik maddelerin kanser riskini de artırdığı uyarısında bulundu.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin her kişi ve kuruma sorumluluk yüklediğine dikkat çeken Vargı, sanki bu yönetmelik yokmuş gibi hemen her yerde plastik ürünlere rastlandığını kaydetti. Vargı, kirliğin artık kanıksanmaya başlanmasının en büyük tehlike olduğunu ifade ederek, bunun doğayı ve gelecek kuşakları tehdit ettiğine dikkati çekti.

Bu projeyi sürdürüp, Ankara’da bir sergi açacaklarını bildiren Vargı, konuyla ilgili görevi olanların sorumluluklarının gereğini yapmasını istediklerini bildirdi. Vargı, "Artık turizm de sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. Pet şişeleri gördüğü zaman turist, ’bunlar ne, burası çöplük, beni çöplüğe mi getirdiniz’ diyor. Halbuki kendi kullandığı, attığı pet şişe. Turizmi sürdürülebilir kılmak için, turizm gelirlerimizi artırabilmek için bunu yapmak zorundayız" diye konuştu.

Plastik sahilde, dağda, her yerde

Çalışmaya katılan fotoğrafçıların sahillerdeki kirliliğe ilişkin gözlemleri, fotoğraf çekerken yaşadıkları ve yaptıkları uyarılarından bazıları şöyle:

- Çektiğim her fotoğrafın içinde mutlaka bir pet şişe, poşet veya çalılara takılmış poşetle karşılaştım.
- En üzücüsü, doğadaki canlıların bu maddeleri yediklerini ya da bu maddelerin vücutlarına dolanarak onlara zarar verdiğini gördüm.
- Şehirlerde çoğunlukla bir atık toplama yapılırken doğada çok sağlıklı bir toplama yok.
- Ankara’da Nallıhan ve civarı, Tuz Gölü çevresi ve Çeşme’de ciddi bir kirlenme söz konusu.
- Dağların tepesinde 2 bin 365 metrede bile pet şişe bulabiliyorsunuz.
- Bu plastik şişelerin yayın olarak kullanılmaması ve geri çağrılması gerekiyor.
- İç Anadolu’ya gidildikçe kirlilik oranı biraz daha artıyor. Piknik kültürünün bu bölgelerdeki yaygınlığı kirliliği tetikliyor.
- Çakraz’da karşılaştığımız manzara çok korkunçtu. Uluslararası gemilerden bırakılan kirliliğin sahillere vurduğunu gördük. -Bu kirlilik toprağa, suya karışıp besin zinciriyle bizlere dönüyor. Sağlımız ve doğamızın ciddi bir tehlike içinde olduğunu düşündüğümüzden böyle bir çalışma yapıyoruz.
- Üreticiler bu ürünleri depozitolu hale getirip, ekonomi içerisinde bir çözüm yolu yaratmak geriyor. bunları çöp olarak görmek yerine ekonomide dönüşümünü sağlamak gerekiyor. -Doğa fotoğrafçıları olarak Türkiye’nin her tarafında fotoğraf çekiyoruz. Bundan 10-15 sene önce gittiğimiz yerde bu kadar kirlilik yokken tekrar gittiğimizde bu kirliliğin kat kat arttığını görüyoruz.
- Kuş cennetinde araba lastiklerinden parçalar, inşaat artıkları var. Artık insanların çevreye karşı bilinçlenmesi gerekiyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeye-ulasan-kirlilik-kadraja-girdi_72743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!