Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye’ye Yalıtımın Önemini Öğretti

BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, BİTÜDER’in 7 Aralık'ta düzenlenen toplantısı vesilesiyle sektörel derneklerin ve BTM’nin dünü, bugünü ve yarını konusunda açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr
Türkiye’ye Yalıtımın Önemini Öğretti

Meslek hayatını yalıtım alanında yaptığı yatırımlara adayan BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, kuruluşuna öncülük ettiği BİTÜDER’in 7 Aralıkta İzmir Renaissance Hotel’de düzenlenen toplantısı vesilesiyle sektörel derneklerin ve BTM’nin dünü, bugünü ve yarını konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Levent Ürkmez, ticari öngörüsü yüksek İzmirli bir iş insanı. Levent İzolasyon Mağazası’nı açarak bu alanda ticaret yapmaya başlamış. Bu alana yönelik ürün talebinin ve ihtiyacın artacağını öngörerek, faaliyetlerini geliştirmiş. Bayisi olduğu; temelleri 1975 yılında İstanbul’da atılan Türkiye Şişecam Grubuna bağlı Cam Elyaf firmasını 1986 yılında ortağı Mustafa Oran ile satın alarak, bu alanda üretici konuma geçmişler. Birlikte yola çıktıkları BTM bugün bitümlü örtü sektöründe pazarın lideri konumunda. Levent Ürkmez, en büyük yalıtım firmasının ortağı olarak sektöre öncülük etmiş. Kendileriyle birlikte diğer firmaları da yukarı taşımak adına kurduğu sektörel derneklerle, büyümenin, gelişmenin önünü açmış.

Levent İzolasyon olarak ticaret aşamasından, BTM ile üretim aşamasına geçişlerini anlatan Levent Ürkmez, “O yıllarda izolasyon malzemesini ciddi anlamda üreten Türkiye Şişecam Grubuna bağlı Cam Elyaf firmasıydı. Diğer üreticiler çok ilkel koşullarda çalışıyordu. Şişecam zaman içinde başka alanlarda büyümeye başlayınca, fabrikayı bana teklif ettiler. Sektörde kendimi göstermiş olmam bu teklifte etkili oldu. Ben de bu teklifi Mustafa Oran’a anlattım. 1986 yılında Cam Elyaf’ı birlikte satın aldık. Aynı süreçte Kemalpaşa fabrikamızı satın aldık. İstanbul’da üretim yapan Türkiye Şişecam Grubuna bağlı Cam Elyaf’ı Kemalpaşa fabrikamıza taşıdık. 30 bin metrekare alanda başladığımız üretimimiz bugün 240 bin metrekareye ulaştı. Yurtiçi ve yurtdışında bayilikler verdik. 65 ülkeye ihracat yapıyoruz.” dedi.

Yalıtım sektöründe firma sayısı arttıkça iş birliği, dayanışma ihtiyacı da artmaya başlamış. 1993 yılında 8 firmanın katılımıyla İstanbul’da ısı, su, ses ve yangın yalıtım malzemesi üreticilerini, satıcılarını ve uygulayıcılarını bir çatı altında toplayan sivil toplum örgütü İZODER kurulmuş. Amaçlardan biri de bu alanda kamuoyunu, vatandaşı bilgilendirmekmiş. Levent Ürkmez, 2007 yılında bu derneğin başkanlığına seçilmiş. Bu yıl 30. Kuruluş yıldönümünü kutlayan İZODER’in Başkanlar Kurulu’nda üye olarak görev yapıyor.

İnşaat sektörünün büyümesi, yalıtım pazarının genişlemesi, farklı ürünlerin ortaya çıkması üzerine 2006 yılında bitümlü örtü pazarına yönelik özel bir dernek kurulması gündeme gelmiş. Levent Ürkmez’in öncülüğünde BİTÜDER kurulmuş. BTM, Eryap, ODE, Onduline Avrasya, Standart Izolasyon, Ravago, Yalteks gibi firmaların kurucu üyeler olduğu BİTÜDER, bugün kuruluş amacına uygun çalışmalarla büyüyerek yoluna devam ediyor. Alper Doğruer, derneğin başkanlığını yürütüyor. Levent Ürkmez,  sektörel derneklerle temsil edilen, sivil toplum örgütü çatısı altında ortak çalışmalar yapan sektörünün geleceğinden çok umutlu. Özellikle kurucu başkanı olduğu BİTÜDER’in katettiği mesafe, üye sayısındaki artış Ürkmez’in en başlangıçtaki hedeflerine uygun şekilde ilerliyor ve onu gururlandırıyor.

BİTÜDER, zaman zaman tüm üye firmaların temsilcilerinin katıldığı, beyin fırtınası yaptıkları toplantılar düzenliyor. Birlikte sektörün sağlıklı gelişimi, sorunları, çözüm önerileri, izlenecek yol haritası hakkında konuşup, sonuç raporları hazırlıyorlar. 7 Aralık’ta İzmir’de düzenlenen toplantıda 2024  planları görüşülerek aynı zamanda üzerinde yoğun çalışılan yeni nesil bitümlü örtü ile ilgili teknik gelişmeler ve detaylar hakkında bilgi paylaşımı yapıldı.

Mevcut kapasitelerimiz iç pazarın ihtiyaçlarını karşılıyor, hatta ihraç ediyoruz
Levent Ürkmez, bu toplantıların amacını şöyle açıklıyor; “Hiçbir zaman durmamalıyız. Sektörümüzü büyütmeli, geliştirmeli, yolumuza devam etmeliyiz. Sektörümüzdeki firmalarımızın gelişmeye, yeniliğe açık olması bu anlamda en büyük kazancımız. Doğaya saygılı, sürdürülebilir yatırımlar konusunda çok titiz bir sektörüz. Doğaya zarar veren hiçbir faaliyetimiz yok. Bu beyin fırtınası toplantıları hangi yönde ilerleyeceğimiz, geçmişte yaptıklarımızın özeleştirisi konusunda bize yol gösterici oluyor. Bitümlü örtü sektörü ithal ürün kullanımını minimize ederek yaptığı üretimini ihraç edebilen bir sektör. Bu bizim için büyük başarı. Özellikle deprem gerçeğinin gündemde olduğu şu dönemde su yalıtımının önemine daha fazla dikkat çekmek, daha kaliteli ürün ve uygulama ile ideal su yalıtımı detaylarına ulaşmak ve bu konuda sektör paydaşlarımızı bilinçlendirmek bizim için çok önemli. Bu toplantılar bu anlamda sektörümüze büyük kolaylık ve ilerlemede hız kazandırıyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeye-yalitimin-onemini-ogretti_201337.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!