Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Türkiye'yi Dünyada Doğal Taşta Lider Ülke Konumuna Getirmek İstiyoruz''

Türk mermerleri İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Tasarım Haftası'nda sergileniyor. Milano'nun Tortona semtinde her yıl Nisan ayının ilk iki haftasında yapılan Tasarım Haftası'nda firmalar ve sanatçılar, tasarladıkları ürünlerini sokaklara taşan etkinliklerle tanıtıyor.

yapi.com.tr / AA
''Türkiye'yi Dünyada Doğal Taşta Lider Ülke Konumuna Getirmek İstiyoruz''

Foto: Barış Seçkin (AA)

Bu yıl Tasarım Haftası'na en geniş katılımı Türk mermer sektörü gösterdi. Hafta kapsamında İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin ortaklaşa düzenlediği sergi, yaklaşık 900 metrekarelik bir alanda ziyaretçilerini ağırlıyor. Sergide, Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinden çıkan doğal taşlardan örnekler, 5'i yabancı 4'ü Türk olmak üzere 9 tasarımcının yorumuyla katılımcılarla buluşuyor.

Sergiyi ziyaret eden Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel, İtalya'nın tasarım alanında endüstriyel ürünlerin boy gösterdiği en önemli buluşma noktası olduğunu belirterek, Türkiye'nin tüm doğal taş zenginliklerini sergilediği, profesyonel tasarımcıların tasarladığı ürünlerle donatılmış 900 metrekarelik alanı bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin doğal taş ihracatının 1,6 milyar dolar civarında olduğunu belirten Şenel, ''Şikayet ettiğimiz nokta; biz yeterince katma değer sağlayarak, bu ürünleri satamıyoruz. Burası da sektörün vizyonunu ortaya koyan bir sergi. Biz burada sergilediğimiz ürünleri ülkenin ihracatına da yansıtabilirsek çok daha fazla kazanacağız'' değerlendirmesinde bulundu.

Serginin profesyonel bir şekilde hazırlandığını anlatan İbrahim Şenel, ''Taşlarımıza gerçekten bir sanat eseri niteliği kazandırmışlar'' dedi.

''Türkiye'nin algısını ve imajını daha yukarılara çekebilmek...''

Serginin ev sahiplerinden İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Akbulak da Türkiye'nin bu fuara birkaç yıl önce katıldığını anımsatarak, yeni yönetimleriyle bunu sürekli hale getirmek için 4 yıllık bir projeye gittiklerini, serginin projenin birinci ayağını oluşturduğunu söyledi.

Anadolu'nun çeşitli yörelerinden çıkarılan mermerlerle, tasarım dünyasını buluşturmak amacında olduklarını anlatan Akbulak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye sahip olduğu değerler ve dünya doğal taş ticaretinde oynadığı rol açısından özellikle mermer, kalker bazlı taşlarda dünya birincisidir. Gerek üretim gerek ihracat açısından... Biz Türkiye olarak, her yıl ciddi oranda artış gösteren ihracat eğilimi içerisindeyiz. Bunu hem blok olarak, hem de işlenmiş mamul olarak yapmaktayız. Biz bunu burada tasarımla taçlandırmak istedik. Ve burada tabir-i caizse görücüye çıktık. Bunu devam ettirmek, çeşitli başkentlere taşımak arzusundayız. Bundan sonra bu sergiyi, İstanbul'daki doğal taş severlerle tasarımcıları buluşturmak istiyoruz. Önemli olan Türkiye'nin algısını ve imajını daha yukarılara çekebilmek.''

Akbulak, İMİB olarak 2015 ve 2023 gibi yıllar için kendilerine birtakım hedefler koyduklarını belirterek, ''Türkiye'yi dünyada doğal taşta lider ülke konumuna getirmek istiyoruz. Bunun için her türlü şeye sahibiz. Gerek rezervler gerek kullanmış olduğumuz teknoloji... Bugün İtalya'da, İspanya'da nasıl bir teknoloji kullanılıyorsa aynısı Türkiye'de de kullanılmakta. O nedenle dikey bir entegrasyonla, yani ocaklar, fabrikalar, peşinden tasarım ve gelişime dayalı ürünlerle dünyada söz sahibi olmak istiyoruz'' diye konuştu.

''Mermeri tarihe tanıklık etmiş bir bilgi olarak canlandırdık''

Türk mermerinin uluslararası arenada görücülerle buluşmasını sağlayanlardan sergi kuratör Demir Obuz da AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Türk mermer sanayisi burada, büyük bir şov yapıyor. Biz serginin kuratörlüğünü üstlendik. Amacımız, Türk mermer sanayisinin tasarımı kullanma gücünü dünyaya tanıtmak. Aynı zamanda, Türk mermerlerinin değerlerini, çeşitlerini tanıtmaktır'' ifadelerini kullandı.

Kuratör Obuz, Almanya'dan Arjantin'e 6 farklı ülkeden 9 farklı tasarımcının Türk mermerleriyle yaptıkları eserlerden oluşan serginin, ilgi çektiğini kaydederek, temennilerinin bu sunumla Türkiye'nin doğal taş alanındaki ihracatının artması olduğunu belirtti.

Sergiyi hazırlarken, mermeri bir anlatıcı olarak tanımladıklarını aktaran Demir Obuz, ''Aslında mermeri tarihe tanıklık etmiş bir bilgi olarak canlandırdık. Sanatçılar, mermerden diledikleri hikayeleri anlattılar. Hepimizin ortak duygularıyla ilgili tema seçtiler ve bunu tasarımlarında işlediler'' dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeyi-dunyada-dogal-tasta-lider-ulke-konumuna-getirmek-istiyoruz-_91581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!