Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkler Almanya'ya Yerleşti

Almanya'da yaşayan 2.75 milyon Türk kökenliden yüzde 71.6'sı kirada yaşamasına karşın yüzde 11.5'lik bir kesim kendi dairesinde, yüzde 16.9'luk kesim ise kendi müstakil evinde yaşamını sürdürüyor.

Cumhuriyet Gazetesib>Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı'nın derlediği veriler, Almanya'daki Türklerin gayrimenkul edinimlerine ışık tutuyor. Almanya'da yaşayan 2.75 milyon Türk kökenliden yüzde 71.6'sı kirada yaşamasına karşın yüzde 11.5'lik bir kesim kendi dairesinde, yüzde 16.9'luk kesim ise kendi müstakil evinde yaşamını sürdürüyor.

Kendi evinde yaşamayı tercih edenlerin sahip oldukları gayrimenkulün ortalama brüt değeri 160 bin Avro iken toplamda 33.6 milyar Avro brüt emlak serveti değerine ulaşılıyor.

2000'li yıllarda patlama
Türk göçmenler arasında yerleşikleşme eğilimine paralel belirginleşen konut edinme eğilimi 2000'li yıllara girilirken bir patlamaya dönüştü. Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin (TAM) 1996 yılında gerçekleştirdiği araştırmada 54 bin olan konut sayısı, 2002 yılında 135 bine, 2007 yılında ise 210 bine ulaşmış bulunuyor. Artan konut sayısının Türklerin Almanya'da yerleştiğini göstermesi gerektiğine işaret eden TAM Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, 90'lı yıllardan itibaren belirginleşen konut ediniminin birinci kuşağın sermaye birikiminin yanı sıra aile dayanışması ve Türklere dönük bir emlak piyasasının ortaya çıkmasıyla bağlantılı olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkler-almanyaya-yerlesti_57035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!