Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TÜSİAD CEO Anketi Sonuçları Açıklandı

2011 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarının ardından düzenlenen TÜSİAD CEO Anketi sonuçlarına göre, küresel ekonomiye ilişkin kısa dönemli beklentilerdeki bozulma nedeniyle, tüm beklenti alanları genelinde 3 ay sonrası dönem için iyileşme öngörülmemekle birlikte, 12 ay sonrası dönem için önemli ölçüde iyileşmeye işaret ediliyor.

yapi.com.tr
TÜSİAD CEO Anketi Sonuçları Açıklandı

011 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarının ardından düzenlenen TÜSİAD CEO Anketi sonuçlarına göre, küresel ekonomiye ilişkin kısa dönemli beklentilerdeki bozulma nedeniyle, tüm beklenti alanları genelinde 3 ay sonrası dönem için iyileşme öngörülmemekle birlikte, 12 ay sonrası dönem için önemli ölçüde iyileşmeye işaret ediliyor.

Bu kapsamda kısa vadede ekonomik koşullarda 'belirgin' bir değişiklik beklenmiyor. 3 ay sonrası görünüme ilişkin beklentiler, Türkiye ve dünya ekonomisinde ekonomik koşullar ile Türkiye’de istihdam ve yatırım yaratma eğilimlerinin mevcut döneme göre değişmeyeceğine işaret ediyor. Daha uzun dönemde (12 ay sonrası) ise, Türkiye ekonomisinin genel durumunda, istihdam yaratma eğiliminde, yeni yatırım yapma eğiliminde ve diğerlerine görece daha düşük oranda olmakla birlikte, küresel ekonomik koşullarda iyileşme bekleniyor. Ayrıca, anket kapsamında, hukuki altyapıdaki belirsizlikler, kayıtdışı ekonomi ve vergi politikası, CEO’lar tarafından Türkiye’de yatırım ortamının önündeki 'en önemli üç problem' olarak değerlendiriliyor.

Temel makro değişkenlerin 2011 yıl sonundaki değerlerine ilişkin beklentiler ise şu şekilde: CEO’lar, Türkiye ekonomisinin 2011 yılı sonunda yüzde 6 büyümesini öngörüyor. TÜFE, Dolar/TL kuru ve bono faizlerine yönelik 2011 yıl sonu beklentileri ise sırasıyla yüzde 7,4, 1.62 TL ve yüzde 8,7 olarak ifade ediliyor.

TÜSİAD CEO Anketi

Küresel kriz sonrasında dünya ekonomisindeki gelişmeleri daha yakından takip etmek, Türkiye’nin küresel ekonomik düzlemdeki yeni eğilimlere uyumunu değerlendirmek ve kurumun makroekonomik analiz yeteneğini geliştirmek amacıyla, 2010 yılında, 'TÜSİAD CEO Forumu' oluşturulmuştu. Forum, sektörel temsil gücü yüksek TÜSİAD üyesi yaklaşık 100 CEO’dan oluşuyor. Forum’un çalışmalarının bir uzantısı olan ve Forum üyelerinden alınan bilgilerle oluşturulan TÜSİAD CEO Anketi, her üç ayda bir milli gelir rakamlarının açıklanmasının ardından derlenerek, kamuoyuyla paylaşılıyor.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tusiad-ceo-anketi-sonuclari-aciklandi_88596.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!