Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TÜSİAD ve TİSK, Türkiye'nin İklim Değişikliği Pozisyonunu Masaya Yatırdı

TÜSİAD ve TİSK, Meksika’da gerçekleşecek iklim değişikliği zirvesi öncesinde kamu sektörü ve iş dünyasını biraraya getirdi ve Türkiye’nin iklim değişikliği pozisyonunu masaya yatırdı. Seminer, Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BUSINESSEUROPE tarafından yürütülen ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen BOSMIP III (Business Organisations as Single

yapi.com.tr
TÜSİAD ve TİSK, Türkiye'nin İklim Değişikliği Pozisyonunu Masaya Yatırdı

TÜSİAD ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), 2-3 Kasım 2010 tarihlerinde Abant’ta “İklim Değişikliği Semineri” düzenleyerek Türkiye’nin iklim değişikliği politikasını ve uluslararası müzakerelerdeki pozisyonunu kamu ve özel sektör temsilcileriyle masaya yatırdı.
 
Seminer, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Meksika’da yapılacak 16. Taraflar Toplantısı öncesi özel sektör ve kamunun birlikte ülkemizin iklim değişikliği ile mücadele konusundaki pozisyonunun değerlendirilmesi amacıyla düzenlendi.

İşletmelerin Avrupa Birliği (AB) müktesebatından kaynaklanacak değişime hazırlanmalarına katkıda bulunma amacını da taşıyan seminerde, Avrupa İş dünyasının çatı örgütü BUSINESSEUROPE tarafından katılımı sağlanan uzmanlar AB ve ulusal düzeyde iklim politikaları ve sanayinin dönüşümü konularında bilgiler verdiler.

Seminerin ilk gününde Türkiye’nin İklim Başmüzakerecisi Büyükelçi Mithat Rende bir konuşma yaptı. İklim konusunun artık bir çevre meselesi olmaktan çıkıp ciddi bir siyasi mesele haline geldiğini vurgulayan Rende, Türkiye’nin müzakerelerde hakkaniyet yanlısı proaktif bir tutum benimsediğini ve son bir yılda hem kendi özel koşullarını kabul ettirme, hem de sistemin geleceğine ilişkin düşüncelerini duyurma anlamında büyük mesafe katettiğini belirtti.

BUSINESSEUROPE Sanayi İşleri Direktörü Folker Franz, seminere küresel kriz ortamında AB iklim hedeflerini ve Avrupa sanayisinin konumunu değerlendirerek katkıda bulundu. Franz konuşmasında Avrupa iş dünyasının,  iklim değişikliği politikası konusunda AB’nin tek taraflı olarak emisyon azaltım hedeflerini yükseltmesine karşı çıktığına değindi.

Seminerin ikinci gününde ise iklim değişikliği ile mücadele konusunda sanayi ve enerji sektörlerinin durumu kamu ve özel sektör temsilcilerinin perspektiflerinden tartışıldı.

TÜSİAD, Meksika'da gerçekleştirilecek 16. Taraflar Toplantısı'nda 2 Aralık 2010 tarihinde Türk iş dünyasını temsilen "Özel Sektör ve İklim Değişikliği" başlıklı bir etkinlik düzenleyecek.

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/tusiad-ve-tisk-turkiyenin-iklim-degisikligi-pozisyonunu-masaya-yatirdi_83626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!