Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tuz Gölü Kırk Yılda Yarı Yarıya Küçüldü

Doğal Hayatı Korumu Vakfı (WWF-Türkiye) Tuz Gölü Proje Sorumlusu Çağrı Deniz Eryılmaz, Tuz Gölü’nün bilinçsiz ve vahşi sulama yöntemleri nedeniyle son 40 yılda yaklaşık yüzde 50 oranında küçüldüğünü söyledi.

Zaman Gazetesi
Tuz Gölü Kırk Yılda Yarı Yarıya Küçüldü

oğal Hayatı Korumu Vakfı (WWF-Türkiye) Tuz Gölü Proje Sorumlusu Çağrı Deniz Eryılmaz, Tuz Gölü’nün bilinçsiz ve vahşi sulama yöntemleri nedeniyle son 40 yılda yaklaşık yüzde 50 oranında küçüldüğünü söyledi.

Havzanın, dünyada nesli tehlike altında bulunan 8 kuş türünün üreme bölgesi olduğunu hatırlatan Eryılmaz, “Bu eşsiz bölgenin doğal hayatı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.” dedi. Kontrolsüz su kullanımı ve yeni tarım alanlarının açılması nedeniyle havzadaki sulak alanlar üzerinde ciddi bir baskı oluştuğunu vurgulayan Eryılmaz, şunları kaydetti:

“Son 40 yılda Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin hektar sulak alan kaybedildi. Bu oran Van Gölü’nün 3 katı büyüklüğüne eşittir. Geriye sadece 1 milyon 250 bin hektar sulak alan kaldı. Buna bağlı olarak, Konya Kapalı Havzası’ndaki normal alanı 260 bin hektar olan Tuz Gölü’nün sulak alanı bugün 130 bin hektara çekildi. Yani Tuz Gölü bilinçsiz ve vahşi sulama yöntemleri nedeniyle son 40 yılda yaklaşık yüzde 50 oranında küçüldü.’’

Türkiye’nin yeraltı sularının üçte birinin Konya Kapalı Havzası’nda bulunduğuna ve Tuz Gölü’nün bu yeraltı sularıyla beslendiğine dikkat çeken Eryılmaz, “Konya Kapalı Havzası’nda yaklaşık 50 bin su kuyusu bulunuyor. Bu kuyuların yaklaşık 26 bini kaçak durumdadır. Bu da her yıl yeraltı sularını 1 metre aşağıya çekiyor. ” diye konuştu. Eryılmaz, Tuz Gölü’ndeki su sorununun giderilmesi için damla sulama yöntemine geçilmesi gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuz-golu-kirk-yilda-yari-yariya-kuculdu_46110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!