Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuz Gölü’nde Risk Yok Çünkü Artık Göl Yok!

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, “Tuz Gölü için bir risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok” dedi. Hafta sonunda Tuz Gölü’nde inceleme yapan Eken, “Gölde en çok su bulunan yere gittik. Gölün suyu çekilse de bu bölgede her zaman su bulunuyordu. Ama ne yazık ki her zaman suyun bulunduğu alanın üzerinde minibüs, otomobil, motosiklet

Milliyet Gazetesi
Tuz Gölü’nde Risk Yok Çünkü Artık Göl Yok!

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, “Tuz Gölü için bir risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok” dedi. Hafta sonunda Tuz Gölü’nde inceleme yapan Eken, “Gölde en çok su bulunan yere gittik. Gölün suyu çekilse de bu bölgede her zaman su bulunuyordu. Ama ne yazık ki her zaman suyun bulunduğu alanın üzerinde minibüs, otomobil, motosiklet ve bisikletlerle gidilebiliyor” dedi.

‘Su kullanımı bilinçsiz’

Eken şöyle konuştu: “Artık risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok. 2 milyon yıllık Tuz Gölü’nü de kaybettik. Konya Kapalı Havzası’nda yılda 1 milyar metreküp kullanılabilir su rezervi var.
Bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden yılda 1 milyar 600 milyon metreküp su kullanılıyor. Havzanın güneyinde, Toroslar’ın kuzeyinden akan sular Tuz Gölü’ne ulaşmıyor. Yılda 600 milyon metreküp suyu heba ediyoruz.”

600 milyon metreküp su

“Tuz Gölü’nün normalde su derinliği 40-50 santimetredir” diyen Eken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kapladığı alan ile çarparsanız 600 milyon metreküp suyla gölü kurtarabiliriz. Bilinçli su kullanımıyla güneyden kuzeye su akışının sağlıklı olması lazım. Konya Kapalı Havzası’nın kuzeyine su akışı olmadığı sürece gölün hayat bulması imkânsız. Güneyde yer altına süzülen sular havzanın ortasına gelmeden kuyularla çekiliyor. Yer altından beslenen Tuz Gölü’ne bir damla su bırakılmıyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuz-golunde-risk-yok-cunku-artik-gol-yok_63885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!