Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuz Gölü'nü, Akdeniz'e Dökülen Akarsular Kurtaracak

Çevre ve Orman Bakanlığı binasında gerçekleştirilen İklim Değişikliği Koordinasyon Toplantısı'na katılan Veysel Eroğlu, Tuz Gölü'ne giden yeraltı sularının kuraklık dolayısıyla tükendiğini aktardı. Eroğlu, devam eden kuraklığı gidermek amacıyla Akdeniz'e giden su kaynaklarını Konya Ovası'na yönlendirmek için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Zaman Gazetesi
Tuz Gölü'nü, Akdeniz'e Dökülen Akarsular Kurtaracak

Giderek azalan su seviyesi ile kurumaya yüz tutan Tuz Gölü için sevindirici haber Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'ndan geldi. Akdeniz'e dökülen akarsuları Konya Ovası'na yönlendirdiklerini söyleyen Bakan, gölün kendisini toparlayacağını ve eski suyuna kavuşacağını söyledi.

Çevre ve Orman Bakanlığı binasında gerçekleştirilen İklim Değişikliği Koordinasyon Toplantısı'na katılan Veysel Eroğlu, Tuz Gölü'ne giden yeraltı sularının kuraklık dolayısıyla tükendiğini aktardı. Eroğlu, devam eden kuraklığı gidermek amacıyla Akdeniz'e giden su kaynaklarını Konya Ovası'na yönlendirmek için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bakan, bu çerçevede 2007'de Derebucak ilçesinde baraj yapıldığını ve toplanan suyun Beyşehir Gölü'ne akıtıldığını ifade etti.

Göldeki suyun miktarının 130 milyon metrekübe çıktığını belirten Eroğlu, Akdeniz'e akan suyun tutulduğu ikinci barajın da yapımına geçen yıl Bağbaşı mevkiinde devam edildiğini ifade etti. Çevre Bakanı, bu barajın 2012 yılında bitirileceğini dile getirdi. Konya Ovası'nda yapılan bir diğer çalışmanın da daha az suyla daha çok alanı sulama tekniği olduğunu aktaran Bakan Eroğlu, "Açık kanal sistemi ile yapılan sulama yerine kapalı kanal ile damlatma ve benzeri yöntemleri kullanıyoruz. Tuz Gölü de tüm bu çalışmalar sonucunda kendisini toparlayacaktır." dedi.

Özellikle 2007'de kuruyan göllerin küresel ısınma kaynaklı olduğuna işaret eden Eroğlu, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verileri de ortada. Geçmişte de dönem dönem kuraklık yaşanmıştır. Ama bu yıl böyle bir kuraklık beklemiyoruz." açıklamasını yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuz-golunu-akdenize-dokulen-akarsular-kurtaracak_63960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!