Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Tuz Gölü'nü Küresel Isınma Değil DSİ Kuruttu'

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Tuz Gölü ve diğer göllerin sanılanın aksine küresel ısınma sonucu değil yanlış su politikaları nedeniyle kuruduğunu savundu. Güven Eken, yaptığı yazılı açıklamada, Tuz Gölü’nün yer aldığı Konya Kapalı Havzası’nda DSİ’nin yanlış su politikaları nedeniyle her yıl bir Tuz Gölü kadar suyun israf edildiğini öne

Radikal Gazetesi
'Tuz Gölü'nü Küresel Isınma Değil DSİ Kuruttu'

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Tuz Gölü ve diğer göllerin sanılanın aksine küresel ısınma sonucu değil yanlış su politikaları nedeniyle kuruduğunu savundu.

Güven Eken, yaptığı yazılı açıklamada, Tuz Gölü’nün yer aldığı Konya Kapalı Havzası’nda DSİ’nin yanlış su politikaları nedeniyle her yıl bir Tuz Gölü kadar suyun israf edildiğini öne sürdü. DSİ’nin yanlış su politikaları yüzünden yılda 1 milyar 150 milyon metreküplük emniyetli su rezervine sahip Konya Havzası’nda 1 milyar 786 milyon metreküp su tüketildiğini belirten Eken, bu kapsamda her yıl havzada 636 milyon metreküp yani bir Tuz Gölü’nü dolduracak miktarda suyun kaybedildiğini ifade etti.Konya Kapalı Havzası’nda DSİ tarafından yapılan baraj ve kanal inşaatları, on binlerce yasa dışı kuyu ve aşırı su tüketen tarımsal ürünlerin son 20 yılda Türkiye’nin en büyük ikinci gölünü kuruttuğunu belirten Eken, buna bağlı olarak başta flamingolar olmak üzere birçok canlının yaşamının tehlike altında olduğunu bildirdi. Eken, Tuz Gölü’nün kurumasına neden olarak küresel ısınma gösterilse de asıl nedenin DSİ’nin suyun aşırı kullanımıyla sonuçlanan tarımsal su yatırımlarının uygulanması olduğunu savundu.

"Küresel ısınma değil insan eli"

Konya Ovası’nda suyun küresel ısınma nedeniyle değil büyük ölçüde insan eliyle yok edildiğine değinen Güven Eken, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz 20 yılda Konya Kapalı Havzası’nda sulu tarım teşvik edildi. Bir yandan Beyşehir’den su taşınırken diğer yandan suyun göllere gitmesini engelleyen sulama barajları yapıldı. Ekilecek ürün olarak da bölgede yetişen ancak aşırı su tüketen şeker pancarı, mısır, yonca ve kiraz gibi bitkiler seçildi. Bir süre sonra yer üstü suları yetersiz gelmeye başlayınca çiftçiler yasa dışı kuyular açarak yer altı sularını kullanmaya başladı. Kaçak kuyuların sayısı on binleri buldu. 15-20 yıl kadar her şey yolunda gibi gözüktü ama sonra çark tersine dönmeye başladı. Suyun barajlarda tutulması, ilkel sulama teknikleri ile oluşan israf ve seçilen ürünlerin aşırı su tutması nedeniyle su kaynakları ulaşması gereken yerlere yani göllere varamadı. Göllerin diğer ana beslenme kaynağı olan yer altı suları da kuyulardan çekildiği için Ereğli, Hotamış, Eşmekaya ve hatta Tuz Gölü gibi Konya’nın eşsiz sulak alanları birer ikişer kurudu."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tuz-golunu-kuresel-isinma-degil-dsi-kuruttu_63515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!