Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tuzla'da Bir Ölüm Daha

Korkulan 98. ölüm haberi dün geldi ve Tuzla tersaneleri bir işçiye daha mezar oldu. Erzurumlu iki çocuk babası 35 yaşındaki tecrübeli boru montaj ustası İhsan Turhan, Tuzla'daki Selahattin Arslan Tersanesi'nde geminin 600 kiloluk kıç kapağının üzerine düşmesi sonucu olay yerinde öldü.

Radikal Gazetesi
Tuzla'da Bir Ölüm Daha

SPAN lang=EN> “En son 97. ölüm için karalar bağladığında, ölenin ailesi, sevenleri, dostları; 98. kurbanın kim, 99. cinayetin ne zaman, 100. ölümün nasıl olacağının endişesi sardı hepimizi...”

DTP Milletvekili Akın Birdal, müzisyen Arif Sağ, oyuncu Pelin Batu ve şair Ataol Behramoğlu’nun da aralarında 50’yi aşkın aydın Tuzla’daki ölümlerle ilgili başlattıkları imza kampanyasında bu satırları kullanmıştı. Korkulan 98. ölüm haberi dün geldi ve Tuzla tersaneleri bir işçiye daha mezar oldu. Erzurumlu iki çocuk babası 35 yaşındaki tecrübeli boru montaj ustası İhsan Turhan, geminin 600 kiloluk kıç kapağının üzerine düşmesi sonucu olay yerinde öldü.

Turhan, Bektaş taşeron firmasına bağlı olarak Selahattin Aslan Tersanesi’nde çalışıyordu. Aynı tersanede çalışan 24 yaşındaki Hasan Köse de 17 Şubat’ta ölmüştü.

Liman Tersane Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) üyesi Ali Doğan, kazayla ilgili şöyle dedi: “Gemi güvertesinde çalışırken geminin kıç kapağının kafasına düşmesi sonucu arkadaşımızın kafası güverteyle kapak arasında kaldı ve ezildi. Normal koşullarda, kapağın altındaki takviyelerin kaynatılması gerekir. Yapılmadığı için bu ihmal yüzünden iki çocuk babası arkadaşımız hayatını yitirdi. O kapağın kare ya da daire şeklinde olması gerekirdi. Kapak hem dikdörtgen şeklinde yapılmış bu da ağırlığın eşit dağılmamasına neden oldu. Hem de kaynatılmamış.”

Limter - İş’ten Hakkı Demiral da “Ya kapak doğru monte edilmemiş, ya uygun bir yere konulmamış. Belki de vinçle taşınırken düştü, tam bilemiyoruz. Pazar günü çalışıyorlar. Çünkü işçi gitmediğinde yevmiyesi kesiliyor” diye konuştu.

Kaza haberi geldiğinde sendika temsilcileri saat 13.00’te 16 Haziran’da Tuzla tersanelerinde yapılacak grevin duyurusu için basın açıklamasına hazırlanıyordu. Türkiye Mimar Mühendisler Odası’nda (TMMOB) yapılan basın toplantısına ‘Tuzla’daki son cinayetin’ duyurusu yapılarak başlandı. Birçok sivil toplum örgütünün katıldığı toplantıda, 16 Haziran’da Tuzla’da işçilerin greve gideceği belirtildi. Sendikanın talepleri şöyle:
“Tuzla tersanelerinin denetimini sendikamız Limter-İş, TMMBOB TTB, Baro, Çalışma Bakanlığı ve Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nden (GİSBİR) oluşan bağımsız bir komisyon yapsın. Ağır ve tehlikeli iş kolu yönetmeliği uygulansın. Taşeronluk kaldırılsın. Yedi buçuk saatlik iş günü uygulansın. Sigortalarımız aldığımız ücretten yatırılsın. Gurbetçi işçilere sağlıklı barınma evleri sağlansın. Sendikamıza temsilcilik açma hakkı tanınsın.”
Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, 27-28 Şubat’ta da grev yaptıklarını ve GİSBİR’e taleplerini ilettiklerini belirterek, “Üç ay geçmesine karşın yanıt alamadık. Grev kararımız, sendikanın işçilere dayattığı değil, işçi iradesiyle alınan bir karar” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuzlada-bir-olum-daha_61957.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!