Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tüzmen: Yurtdışı İnşaat Hacmimizin Bu Yıl 12 Milyar Dolar Olması Bekleniyor

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin yurtdışı inşaat hacminin 2001 yılında yaklaşık 1.2 milyar dolar olduğunu, bu sene bu rakamın 12 milyar dolar olarak beklendiğini, geçen yıl ise 9 milyar doları aştığını kaydetti.

Dünya Gazetesievlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin yurtdışı inşaat hacminin 2001 yılında yaklaşık 1.2 milyar dolar olduğunu, bu sene bu rakamın 12 milyar dolar olarak beklendiğini, geçen yıl ise 9 milyar doları aştığını kaydetti.

TBMM Genel Kurulu'nda Başbakanlık'a bağlı Dış Ticaret, TİKA, TÜİK, Diyanet İşleri Başkanlığı, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu bakanlıkların 2007 yılı bütçeleri ele alındı. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, milletvekillerinin eleştiri ve sorularını cevaplandırdı.

İstanbul'daki serbest bölgelerle ilgili olarak hiç bir firmanın kayrılmadığını savunan Tüzmen, "Çamur at, izi kalsın mantığıyla eleştiri yapılıyor. Ama çamur atanın elinde kalacaktır izi" dedi. Tüzmen, akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili eleştirilere ise, "Adını zikrettiğiniz şirketlerin sevkiyatları bizim tarafımızdan durdurulmuştur" dedi. Gümrüklerdeki usulsüzlerin ve yolsuzlukların üzerine gittikleri için asılsız iddiaların ortaya atıldığını savunan Tüzmen, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un iddialarıyla ilgili açtığı davaya işaret ederek, konunun artık yargıya intikal ettiğini ve açıklama yapmayacağını söyledi.

Kısa bir süre öncesine kadar Türkiye'nin yurtdışı inşaat hacminin yaklaşık 1.2 milyar dolar olduğunu, bu sene bu rakamın 12 milyar dolar olarak beklendiğini, geçen yıl ise 9 milyar doları aştığını kaydeden Tüzmen; Türk firmaları büyürken, bazı firmaların payının azaldığını ifade etti ve "Bazı provakasyonlar beklenebilir" ifadelerini kullandı.

Kazakistan'da Türk işçilerinin darp edilmesiyle ilgili de konuşan Bakan Tüzmen, konunun büyükelçilerle görüşme yapılarak bir çözüme ulaştırıldığını ifade etti.

Bakan Tüzmen; yolsuzlukların aydınlatılması, ortaya çıkarılması ve hesap sorulması konusunda yine muhalefetten destek isterken, kendisinin hiçbir şeyden korkmadığını, bileğinin ve yüreğinin yettiği kadar bu işi yapacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuzmen-yurtdisi-insaat-hacmimizin-bu-yil-12-milyar-dolar-olmasi-bekleniyor_49396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!