Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üç Bin Dolara Kaçak Baraka

Koruma altındaki Kuş Cenneti’nde derme-çatma balıkçı barınağı kaynıyor. Üstelik bunlar dolarla alınıp satılıyor, hayrete düşürüyor.

Milliyet Gazetesi
1 Üç Bin Dolara Kaçak Baraka

Koruma altındaki Kuş Cenneti’nde derme-çatma balıkçı barınağı kaynıyor. Üstelik bunlar dolarla alınıp satılıyor, hayrete düşürüyor.

Dünyanın sayılı sulak alanlarından İzmir Kuş Cenneti’nin kalbi Homa Dalyanı, derme-çatma kaçak balıkçı barınaklarıyla doldu. Tamamı 1’inci derece doğal SİT olan ve Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan bölgede, sahil boyunca uzanan 100’e yakın baraka, hem görüntü hem de çevre kirliliği yaratıyor.

Uçar: Hepsi yıkılacak

"Ne işi var burada" dedirten barınaklar, üç bin doları bulan fiyatlarla el değiştiriyor. Pek çoğundaki 'satılık' yazıları dikkat çekiyor. İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı Nurgül Uçar, hepsinin yıkılacağını söylüyor, "Bir ay önce tebligat yaptık. Kötü görüntüyü ortadan kaldırıp, cennetin gezi yeri olmasını sağlayacağız" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-bin-dolara-kacak-baraka_66194.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Slm, bahsedilen bölgeye yıllardan beri balık avına giderim. oradaki gerçek baraka sahipleri (15-20 kadar) yani sahildeki toplamda 45 barakanın %35-%40ını oluşturuyorlar. oranın yerli halkı ve ekmeğini denizden çıkaran daha çok ahtopot avcılığı yapanlar, yiyecekleri kadar da balık avlıyorlar. oraya bırakın 3000 usd vermeyi isterseniz gidip 1 günde derme çatma kulube yapabiliyorsunuz ve bu konuda gelip size kim olduğunuz niye bu barakayı yapıyorsunuz diye de soran eden yok. onun için kim 3 bin dlar verir şaşılır. o yazıyı ben de gördüm oradaki keyifçi barakalarından biri rastgele yazmış 3-4 senedir de var ne alan var ne de satan. asıl olan orada ekmeğini kazananlara zarar vermeden diğerlerine müdahale edebilmekte, biz insanoğlu karşılıksız bir şey yapmayız yapılan edileni doğayı da bitiririz. orada bıraktım balıkçıları başıboş 60-70 köpek var geçensene eşim hamile olmasına rağmen gidip 2 günde bir besledik, diğer günler karşıyakadan bir grup yemleme yapıyordu, bizim dışımızda gelenler barakaları sığınak yapıp sevişme yeri olarak kullanıyor. bunun adı vahşilik. bence çirkinliği önlemek menfaat gözetmeden çalışmayla hizmetle ve sahip çıkmayla olur, yapsınlar güzel bir proje ile kuş cennetindeki gibi seyir terasları gibi güvenliğiyle insanların günlük düzenli kullanımına açılabilir ve tertemiz kalır. saygılarımla. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!