Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üç Büyük Kent Tasarruf Yapmak Zorunda

DSİ Genel Müdürlüğü, Ankara'daki barajlarda doluluk oranının yüzde 2.2 olduğunu açıkladı. İstanbul ve İzmir'de durum biraz daha iyi, ama her üç tablo da tasarrufu kaçınılmaz kılıyor. İstanbul'daki barajlarda doluluk oranı yüzde 39.7, İzmir'de yüzde 20.3, Bursa'da ise yüzde 100 olarak belirlendi. Yetkililer, Ankara'daki barajların doluluk oranının

CNN Türk
1 Üç Büyük Kent Tasarruf Yapmak Zorunda

DSİ Genel Müdürlüğü, Ankara'daki barajlarda doluluk oranının yüzde 2.2 olduğunu açıkladı. İstanbul ve İzmir'de durum biraz daha iyi, ama her üç tablo da tasarrufu kaçınılmaz kılıyor. İstanbul'daki barajlarda doluluk oranı yüzde 39.7, İzmir'de yüzde 20.3, Bursa'da ise yüzde 100 olarak belirlendi. Yetkililer, Ankara'daki barajların doluluk oranının ise yüzde 2.2 olduğunu belirtti.
 
Bu 4 kentte bulunan içme suyu amaçlı barajlardaki ortalama doluluk oranının yüzde 17.2 olarak ölçüldüğünü ifade eden yetkililer, enerji üretimi amaçlı barajların ortalama doluluk oranının da yüzde 43 dolayında olduğunu bildirdi.

Su tüketiminizi azaltmak için siz neler yapabilirsiniz?

- Musluklarınızı, sifonlarınız, daima bakımlı tutun.  Bozuk olanları hemen onarın. Çünkü saniyede bir damla akan su, yılda 3 metreküplük yani 3 tonluk bir tüketime tekabül eder.

- Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketmektedir.  Makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayın ve kısa programları tercih edin.

- Banyo yerine duşu tercih edin. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir banyoda 150 litre su tüketilir.
 
- Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre % 60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültün. 12-20 litrelik yerine 6-7 litrelik ve kademeli rezervuarları tercih edin.
 
- Sifon çekildiğinde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayın. Bunlar kanalizasyona karışarak kirliliğe sebep olur.

- Traş olurken, ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, bulaşıkları sabunlarken açık bırakılan musluk, dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun boşa akmasına sebep olur. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacınız olduğu kadar açın.
 
- İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışın. Sebze ve meyve yıkadığınız suyla çiçekleri ve bahçeleri sulayabilir, temizlik yapabilirsiniz.
 
- Evde kullanılan temizlik malzemeleri, atık sularla birlikte nehirlere karışır. İçinde fosfat bulunmayan ve suda ayrışabilen temizlik ürünlerini kullanın.
 
- Temizlikte sıvı sabun, toz sabun gibi doğal esaslı olanları tercih edin. (Hem doğaya zarar vermez hem de daha az suyla durulanabilir.)  Diğer kimyasal deterjanların (petrol türevi temizleyiciler) doğal ortam için sakıncılarının yanı sıra bol suyla durulanmaları gerekir.
 
- Otomobilinizi ve balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine silerek veya kova ve sünger kullanarak temizleyin.  Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir.
 
- Su basmasını engellemek için evden çıkarken ana vanayı kapatmayı unutmayın.
 
- Çamaşır suyu, atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür. Çamaşır suyunu olabildiğince az kullanın.
 
- Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanın.
 
- Bahçenizi sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edin.
 
- Suyu kireç ve bakterilerden arındıran filtreler kullanın.
 
KAYNAK: WWF-Türkiye | Doğal Hayatı Koruma Vakfı

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-buyuk-kent-tasarruf-yapmak-zorunda_61803.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben bu ulkede herşeyın ne kadar ilginç olduğunu yıllardır takıp ederım. bızde şehır planı yapılmaz, adımlarla olçulüp cadde yapılır. insanları büyük şehre yağar bizde. şımdı aynı mantıktakı insanlar tarafından "su yetmıyor, pıs gezın" tezıyle uğraşalım .yakında taşla temızlık önerilmez inşallah? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!