Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üç İl Birleşti, Denizli’nin Buldan Bezinden Marka Yaratıp, Büyük Menderes Havzasını Kurtaracak

Büyük Menderes Havzası içinde yer alan Türkiye’nin turizm, tekstil ve tarih miraslarını taşıyan toplam 2.5 milyon nüfuslu üç il; Aydın, Denizli ve Uşak’ın valileri bir araya gelerek 10 ay önce Büyük Menderes Çevre Koruma Birliği’ni kurdu. Birlik, bölgenin yıllardır en büyük sorunlarından biri olan başta su olmak üzere çevre kirliliğine karşı

Radikal Gazetesi
Üç İl Birleşti, Denizli’nin Buldan Bezinden Marka Yaratıp, Büyük Menderes Havzasını Kurtaracak

Büyük Menderes Havzası içinde yer alan Türkiye’nin turizm, tekstil ve tarih miraslarını taşıyan toplam 2.5 milyon nüfuslu üç il; Aydın, Denizli ve Uşak’ın valileri bir araya gelerek 10 ay önce Büyük Menderes Çevre Koruma Birliği’ni kurdu. Birlik, bölgenin yıllardır en büyük sorunlarından biri olan başta su olmak üzere çevre kirliliğine karşı farkındalık yaratmayı ve bu sorundan ortaya çıkan turizm, ekonomi, kalkınma problemlerine çözüm bulmayı hedefliyor.

Tasarım ‘ZF Design’dan

Bu hedeflerle başlangıçta 140 bin YTL’lik bütçe ile kurulan birlik, bölgenin sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm arayışında adım adım dünyaya da açılmak amacıyla, önümüzdeki dönemde büyük bir projeye imza atmayı planlıyor. Birlik, Uşak’ın dünyaca ünlü tarih mirası ‘Karun Hazinesi’nden ilham alarak, Denizli’nin tekstil ürünü ‘buldan bezi’nden çeşitli ev tekstil ürünleri yaratacak ve ortaya çıkan yatak örtüsü, nevresim, dekoratif örtü, şal gibi tekstil ürünlerinden bir marka yaratarak, Aydın’ın ‘Kuşadası Limanı’ndan yola çıkarak, markayı dünyaya pazarlayacak. Birliğin kurucuları ve projenin yaratıcıları ise, Uşak Valisi ve birlik başkanı Kayhan Kavas, Aydın Valisi Mustafa Malay ve Denizli Valisi Yavuz Erkmen.

Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği’nin, 584 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en büyük nehirlerinden biri olan Büyük Menderes Nehri ve kollarında oluşan kirliliği önlemek ve bölge halkını bilinçlendirmek için kurulduğunu belirten Uşak Valisi Kayhan Kavas, Büyük Menderes’in getirdiği kültür mirasından bir dünya markası yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Vali Kavas, proje için “Uşak’tan tarih, Denizli’den hammadde alacağız, bununla Aydın’dan dünyaya açılacağız” dedi. Denizli’nin ünlü tekstil ürünü ‘buldan bezi’nin, Uşak’ın her yıl milyonlarca turist çeken ‘Karun Hazinesi’yle yeniden şekilleneceğini belirten Kavas, ortaya çıkacak ürünlerin ilk kez Kuşadası Limanı’nda turistlere tanıtılacağını vurguladı. Ev tekstil ürünlerinin tasarımları da Zeynep Fadıllıoğlu’nun ‘ZF Design’ ofisinden çıkacak. Ev tekstil ürünlerinden oluşan yeni markanın ürün serisinin ilk olarak, dünya pazarı ile sektörün en önemli fuarlarından Fransa’daki Maison Obje Fuarı’nda tanıtılacağını da vurgulayan Kavas, “Ürün satışından elde edilen gelir ‘Havza Birliği’ne aktarılacak ve birlik de bu gelirle çevre ve kültür sorunlarına çözüm için finansman kaynağı oluşturacak” dedi.

Su Forumu’na özel sergi

Denizli Valisi Yavuz Erkmen de, birliğin kurulması ve imza atacağı projelerle, bölge halkına ekonomik ve sosyal katkı sağlanacağını söyledi. Buldan bezinin Denizli’nin kültürel mirasında büyük yer tuttuğunu ve tekstil sektörünün de önemli hammaddelerinden olduğunu vurgulayan Vali Erkmen, “Bu yıl Denizli’ye 2 milyon turist geldi. Buldan bezi zaten çok ilgi görüyordu ama şimdi bu projeyle bir marka yaratarak, dünyaya tanıtacağız” diye konuştu.  Aydın Valisi Mustafa Malay ise, yaklaşık 10 ay önce kurulan birliğin, yaratacağı katmadeğerlerle bölgeyi kalkındıracağını ve ciddi çözümler üreteceğini vurguladı. Projenin tasarım ayağını üstlenen  Birlik ayrıca, 16-22 Mart tarihleri arasında, İstanbul’un ev sahipliği yapacağı Beşinci Dünya Su Forumu’na katılacak. Bu katılım içinde, Milliyet Gazetesi’nden Ercan Arslan, Associated Press’ten Murad Sezer ve Agence France-Presse’ten Mustafa Özerüç’ün objektifinden, Havza Birliği’ne ait illerin çevre sorunlarını gösteren bir sergi düzenlenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-il-birlesti-denizlinin-buldan-bezinden-marka-yaratip-buyuk-menderes-havzasini-kurtaracak_65221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!