Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üç Kümbetler Sessizce Yıkılıyor

Tarihi mekanlara olan ilgisizlik bir ata yadigarının daha yokolup gitmesine neden olacak. Saltuklular zamanından kalma Üç Kümbetler’in kuzey do

Zaman
1


b>Tarihi mekanlara olan ilgisizlik bir ata yadigarının daha yokolup gitmesine neden olacak. Saltuklular zamanından kalma Üç Kümbetler’in kuzey doğuya bakan kümbetin kesme taşları birbirinden ayrıldı.

Erzurum’un simgelerinden birisi olan ve Saltuklu’lar döneminden kalma Üç Kümbetler bakımsızlık sebebiyle yıkılmak üzere.

Sultan Melik Mahallesi’nde bulunan tarihi Üç Kümbetler’in duvar ve kümbetleri bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tuttu. Mülkiyeti Kültür Bakanlığı’na ait olan Üç Kümbetler’den kuzey doğuya bakan ve kime ait olduğu henüz bilinmeyen kümbetin kesme taş duvarlarında oluşan derin çatlaklar tehlike sinyali veriyor.

Uzun yıllardan bu yana tarihi kümbetlerin tadilat ve restorasyonunun yapılmamasından şikayetçi olan semt sakinlerin Ahmet Yorgancıoğulları(52) ecdat yadigârı kümbetlerin korunması için yetkililerden duyarlılık beklediğini söyledi. Kümbet iç ve dış duvarların çeşitli nedenlerden dolayı yıkılmaya yüz tuttuğunu dile getiren Yorgancıoğluları, “Erzurum denilince akla Çifte Minareli Medrese ile birlikte Üç Kümbetler geliyor. Cadde üzerinde olduğu için Çifte Minareli Medrese’ye ilgi gösterip, üç kümbetleri unutanları göreve davet ediyorum.”dedi.

Rölöve ve Anıtlar Müze Müdüresi Fatma Mergan ise, Turizm Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı’nın birleşmesinden dolayı şu anda sistemin ve çalışmaların kilitlendiğini söyledi. Mergan, Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı’nın girişimleri ile başlatılan Çifte Minareli Medrese’nin restorasyon ve tamiratı ile ilgili çalışmadan yeterli bütçe çıkması halinde Üç Kümbetler’e de restorasyon amaçlı para ayırabileceklerini kaydetti. Bu sene içerisinde Üç Kümbetler’de oluşan çatlak ve yıkıntıların restorasyonunun gerçekleştireleceğini vurgulayan Mergan, “Üç Kümbetler’deki hasarlı türbeleri bu sezonda acilen yaptıracağız. Çünkü buraların yıkılmadan dolgu çalışmaları yapılmalı. Ayrıca kümbet üzerlerinde oluşan ayrık otları yağmuru içeri çekerek buraların tahrip olmasını hızlandırıyor.” diye konuştu

http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-kumbetler-sessizce-yikiliyor_4712.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • tarihine değer vermeyen değersiz olmaya mahkumdur bi an önce buna el atılmalıdır YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!