Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üç Nehir İçin Acil Eylem Çağrısı

CHP’li Moroğlu, Ege’nin alarm veren çevre sorununa neşter vurulması için “Meclis Araştırması” istedi. Ege tarımının can suyu Büyük ve Küçük Menderes, Gediz nehirlerinin geleceği, TBMM gündeminde…

yapı.com.tr
Üç Nehir İçin Acil Eylem Çağrısı

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ve arkadaşları, Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz nehirlerindeki kirliliğin giderilmesi, kirliliğin yaşanmaması adına yapılacakların ve buna ilişkin işlemlerin yasal prosedürlerinin belirlenmesi için; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na “meclis araştırması” teklifi verdi.
 
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu teklifinde, üç nehirde de kirliliğin üst seviyede olduğunu ve önlem alınmaması durumunda verimli toprakların kuruyacağını belirterek, “İnceleme ve belirlemelerin TBMM tarafından kurulacak bir Meclis Araştırma Komisyonu tarafından yapılması gerektiğine” vurgu yaptı.
 
Ege Bölgesi’nin ürün kalite ve verimliliği açısından potansiyeli yüksek tarım arazilerine sahip olduğuna dikkat çeken Moroğlu, “Tarım arazilerini besleyen bu nehirlerde oluşan kirlilik,  verimliliği, hayvancılığı ve ekosistemi tehdit edecek boyuta gelmiştir. Kuraklık, nüfus artışı, kişi başı kullanılan su ihtiyacının yükselmesi, küresel ısınma gibi sebeplerle su ihtiyacı günden güne artmaktadır. Gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli su bırakılabilmesi için kaynakların iyi korunması ve akılcı kullanılması gerekmektedir” dedi.
 
“Depolama alanlarında sızıntı var”

CHP Milletvekili Moroğlu, evsel ve endüstriyel atıkların nehirlere arıtılmadan deşarj edilmesinin büyük tehdit oluşturduğunu, depolama sahalarının düzensiz, katı atık depolama tesislerinin bazılarında ise sızıntılar olduğunu kaydetti. Arıtma tesisi bulunmayan fabrikaların ve arıtma tesisi olan fabrikalarda bu tesislerin gereği gibi kullanılmamasının, kirliliğin en önemli nedenleri arasında olduğunu, dile getiren Moroğlu, şöyle konuştu: “Arıtma tesislerinin gereği gibi denetlenmemesi fabrikaları bu konuda rahatlatmakta, sadece denetim zamanlarında arıtma tesisleri çalıştırılmaktadır. Nehirlerin havzalarında dere yataklarında bulunan taş ve maden ocakları da nehirleri tehdit etmektedir.”
 
“Sorunlar ve eksikler doğru tespit edilmeli”

Kirliliğin önüne geçmek için acil olarak harekete geçme çağrısında bulunan Moroğlu, şöyle devam etti: “Doğru çözümlerin bulunması ve uygulanmasının sağlanması adına, sorunlar ve eksikler de doğru tespit edilmelidir. Tüm bunlara ilişkin yasal prosedürlerde yeni düzenlemeler yapmak gerekmektedir. Bu nedenle de bu inceleme ve belirlemelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kurulacak bir meclis araştırma komisyonu aracılığı ile yapılması gerekmektedir. Büyük Menderes, Gediz ve Küçük Menderes nehirlerindeki kirliliğin nedenlerinin araştırılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98., Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü’nün 104 ve 105.maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-nehir-icin-acil-eylem-cagrisi_116010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!