Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üç Tarihi Cami Yepyeni Yüzleriyle Hayata Döndü

Osmanlı'nın yaşayan en güzel mimari eserlerinden olan camilerin restorasyonları Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün kontrolünde yapılıyor. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci hali hazırda devam eden ve ihtişamıyla hayranlık uyandıran Süleymaniye, Fatih, Pertevniyal Valide Sultan Camilerinin, 2010'da kapılarını yeniden açmaya hazırlandığını

Sabah Gazetesi
Üç Tarihi Cami Yepyeni Yüzleriyle Hayata Döndü

Osmanlı'nın yaşayan en güzel mimari eserlerinden olan camilerin restorasyonları Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün kontrolünde yapılıyor. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci hali hazırda devam eden ve ihtişamıyla hayranlık uyandıran Süleymaniye, Fatih, Pertevniyal Valide Sultan Camilerinin, 2010'da kapılarını yeniden açmaya hazırlandığını belirtti.

"Yıllarca Türkiye'de kapsamlı restorasyon yapılmadı. Eserler restorasyon adı altında çok çeşitli yanlış müdahalelere maruz kaldı" diye konuşan Özekinci, Süleymaniye Camisi'ni "yaşayan tarih" olarak nitelendirerek, restorasyonda görev alan Prof. Dr. Ferudun Çılı ve ekibi tarafından, caminin simülasyonunun bilgisayar ekranına aktarıldığını ifade etti.

Akustik için turşu küpü...

Caminin kubbe bölümünde herhangi bir sorun olmadığını ve gerekli dolgular gibi basit işlemler yaparak buradaki işlemleri tamamlayacaklarını vurgulayan Özekinci, bu camideki akustik sisteme de dikkat çekti. İbrahim Özekinci sesin bir noktadan çıkarak caminin her köşesine eşit şekilde dağılması için Mimar Sinan'ın üzerinde çalıştığı akustik sistemin, Anadolu'da kullanılan turşu küplerinden içi boş 65 tanesinin ağızları aşağıya bakar vaziyette ana kubbenin etrafındaki duvarlara yerleştirilmesiyle oluştuğunu anlattı. Camide yürütülen en büyük konservasyon işlemlerinden birinin de ahşap işleri olduğunu belirten Özekinci, ahşap ustalarının el emeği göz nuru ile çok titiz bir çalışma yürüttüklerini belirterek "Restorasyon çalışmalarına başlandığında üzerinde çalışılan ahşaplar, özellikle kapılar, yıllardır kendi haline bırakılmış, kurtlanmış ve terk edilmiş haldeydi" şeklinde konuştu. Özekinci, restorasyonları tamamlanan ahşap eserlerin tekrar camide kullanılacağını söyledi.

Pertevniyal Valide Sultan Camisi

Restorasyon çalışmaları daha çok dış cephelerde devam eden Pertevniyal Valide Sultan Camisi'nde en büyük sorunun yanlış müdahaleler ve çevresel etkiler nedeniyle dış cephelerdeki taş süslemelerinin erimesi olduğu öğrenildi. Zaman zaman dış etkenlerden kaynaklı kirlilikleri örtmek için dış cephede badana yapıldığı da belirtilirken, restorasyonda badana artıkları temizlendi. 2007'de başlanan çalışmalar 2010 Temmuz'unda bitecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-tarihi-cami-yepyeni-yuzleriyle-hayata-dondu_76068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!