Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üç Yeni Gölet Yapılacak

Bornova ve Bostanlı'daki dere havzalarında yapılacak düzenlemelerle, hem su baskınları önlenecek, hem de yeni piknik alanları oluşturulacak.

Yeni Asır
Üç Yeni Gölet Yapılacak

b>Bornova ve Bostanlı'daki dere havzalarında yapılacak düzenlemelerle, hem su baskınları önlenecek, hem de yeni piknik alanları oluşturulacak.

Su baskınlarını önlemek amacıyla bugüne kadar 159 kilometre uzunluğundaki 92 derenin ıslahını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü; Bornova Çayüstü, Bostanlı Deresi Üst Havzası ve Bornova Gökdere Havzası'na gölet inşa edecek. Birikecek yağmur sularıyla oluşturulacak göletlerin çevresi, vatandaşların boş vakitlerini geçirebilecekleri yürüyüş yolları, piknik alanları ve oturma gruplarıyla donatılacak.

3.5-4 milyon YTL
Böylelikle İzmirliler, tatil günlerini uzun mesafeler kat etmeden değerlendirebileceği 3 yeni piknik alanı daha kazanmış olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü bu projeler için yaklaşık 3.5-4 milyon YTL (3.5-4 trilyon lira) harcama yapılacağını açıkladı. Çalışmalara bu yıl içinde başlanacağını belirten yetkililer, gölet ve çevre düzenlemelerinin kısa sürede bitirilip İzmirli'nin hizmetine sunulacağını dile getirdi.

BORNOVA ÇAYÜSTÜ HAVZASI
Arkeolojik kazı yapılacak

İZSU Genel Müdürlüğü İzmir Metropol alan içindeki en büyük derelerden olan Bornova Çayaltı ve orta havzalarında geçtiğimiz yıllarda dere ıslah projeleri kapsamında çeşitli düzenlemeler yapmıştı. İhaleye çıkacak yeni proje ile derenin üst kısımlarında yeni yatırımlar yapılacak. Bu bölgeyi insanların spor yapabilecekleri, şehrin stresini atabilecekleri bir yer haline getirmek amacıyla bir zamanlar Homeros'un yaşadığı tepede Ege Üniversitesi ile birlikte arkeolojik kazı çalışmaları da yapılacak. Çalışma kapsamında 1 adet su tutucu bent, 12 adet tersib bendi, dere yatağında şutlandırma çalışması yapılacak. Bölgede 2 bin 750 metre ulaşım yolunun yanı sıra, 1500 metre yaya yolu çalışması yapılacak.

BOSTANLI DERESİ ÜST HAVZASI
Taşkın kontrolü sağlanacak

Karşıyaka Bostanlı Deresi'nin alt havzasında ve orta havzasında ıslah çalışmaları geçtiğimiz yıllarda İZSU Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanmıştı. Büyükşehir Belediyesi'nin projesini ihaleye çıkardığı yeni çalışma ile, üst havzada Bostanlı Deresi'nin taşkın kontrolünün tam olarak sağlanabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacak. Çalışma kapsamında İZSU bölgede 1 adet su tutucu bent, 3 adet tersib bendi, 1500 metre ulaşım ve rekreasyon yolu çalışması yapacak.

Gökdere de düzenlenecek
Gökdere Köyü'nün üzerindeki mesire alanında su tutucu bentler yapılarak, Gökdere'de taşkın kontrolünü sağlamak ve Gökdere'nin üst havzasında rekreasyon alanını daha fazla kullanılır hale getirilmesi sağlanacak. Bu kapsamda 1 adet su tutucu bent, 6 tersib bendi ve 700 metrelik ulaşım yolu ve rekreasyon yolu çalışması yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uc-yeni-golet-yapilacak_22809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!