Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

UCLG Başkanı Topbaş Yabancı Gazetecilere Projelerini Anlattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) başkanlığına seçilmesinin ardından Türkiye'deki yabancı basın mensuplarıyla Boğaziçi'nde kahvaltıda bir araya geldi. Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda konuklarını ağırlayan Başkan Kadir Topbaş, UCLG Başkanlığının kendisine çok ciddi bir sorumluluk

ibb.gov.tr
UCLG Başkanı Topbaş Yabancı Gazetecilere Projelerini Anlattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) başkanlığına seçilmesinin ardından Türkiye'deki yabancı basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda konuklarını ağırlayan Başkan Kadir Topbaş, UCLG Başkanlığının kendisine çok ciddi bir sorumluluk getirdiğini, diğer taraftan Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlerini de yürüttüğünü söyledi.

Dünyadaki yerel yönetimlerin çalışmalarını artık daha yakından takip edeceğini ve şehirlerin sorunlarına bütün yerel yönetimler olarak ortak çözümler arayacaklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Halka en yakın olan ve onların sorunlarını çözmekle sorumlu yerel yönetimlerin halka rağmen farklı adım atmaları mümkün değildir. Bu anlayış günümüz dünyamızın barışına ve geleceğine önemli ışık tutacak ve önemli katkılar sağlayacak” dedi.

Dünyada kentlerin nüfusunun yüzde 70'lere ulaştığını, buna bağlı olarak da insanların şehirlerden beklentilerin giderek arttığını dile getiren Başkan Topbaş, “Dünyanın yönetim anlayışında hızlı bir değişim var. Günümüzde insan odaklı, insanı yönetime katmayı önde tutan bir anlayış dünyada hızla gelişmekte. Katılımca ve şeffaf bir yönetim dünyanın gündeminde. Bunu başaranlar hem halkını refaha götürebilmekte, hem de ülkeleri gelişmekte. Böyle bir süreçte Türkiye hükümetimiz de reform niteliğinde çok ciddi düzenlemeler yaparak bizim yetkilerimizi genişletti” diye konuştu.

“Dünya şehirlerinin refahı için çalışacağız”

İstanbul’daki çalışmaları dünyanın diğer şehirleriyle sürekli bilgi ve deneyim paylaşımı içerisinde yürüttüklerini kaydeden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un son 6.5 yılda 25 milyar dolar yatırım yaparak dünyanın önde gelen birçok şehrini bile etkilediğine, bu yıl da 7,5 milyar dolarlık bir yatırım yapacaklarına dikkat çekti. Dünya nüfusunun yarısından fazlasını temsil eden 6 yıllık geçmişe sahip UCLG’nin şehirlerin sorunlarını çözmekte çok aktif bir rolü olacağının altını çizen Başkan Topbaş, yeni dönemde eşbaşkanlar ile birlikte iklim değişikliği, insanların refahı ve mutluluğu, demokrasinin yaygınlaşması için, doğal kaynakların adil ve eşit paylaşımı, kadın-erkek eşitliği gibi konularda çalışacaklarını söyledi.

“Sorunların yerelden çözülmesinin doğru olduğuna inanıyoruz. Tabi ki merkezi yönetimleri, hükümetleri yok saymıyoruz, yadsımıyoruz, ama esas olan insanın geleceği ve mutluluğuysa, sorunların yerelden çözülmesi en doğru yaklaşım olduğuna inanıyoruz” diyen Kadir Topbaş, hükümetlerin aldığı birçok kararın uygulama alanlarının şehirler olduğuna işaret ederek, “Biz UCLG olarak bu kararlar içerisinde biz aktif olarak olmak istiyoruz. Bunun üzerinde ısrarla duruyoruz. Bu dönemde BM nezdindeki girişimlerimizle de UCLG'nin daha aktif rol oynacağını, oynaması gerektiğini dile getireceğiz ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

İstanbul’un spordaki hedefi olimpiyatlar

Konuşmasında İstanbul'un 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2011'de Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nın İstanbul'da yapılacağını, bu gelişmelerin Türkiye'yi spor dalında olimpiyatlarına götürebileceğini söyledi.

İstanbul'un her alanda hızla geliştiğini aktaran Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bununla ilgili dünya büyükşehirler arasında 'Global Metro Monitor Araştırması'na göre dünyada 150 büyükşehir içinde İstanbul en iyi performans ile birinci oldu. İstanbul'daki gelir artışının yüzde 5,5 olması ve istihdam da yüzde 7,3'lük artış ile bunu başardığını görmekteyiz. UCLG Başkanı olarak 21-22 Aralık'ta Brüksel'deki İstanbul Ofisi’ni, daha sonra Barcelona'daki UCLG merkezini ziyaret edeceğim. Ocak ayı içerisinde de eşbaşkanlarla Barcelona'da UCLG’nin ilk toplantılarını yapacağız.”
 
Sirkeci Tren Garı modern sanat galerisi olacak
 
Konuşmasını ardından basın mensuplarını sorularını da cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kadın-erkek eşitliği konusunda belediyenin çalışmalarının sorulması üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 35 yıldır siyaset yaptığını belirterek, bu süreçte kadınların aktif olarak siyasete katıldığında başarıya ulaştıklarını söyledi. Konuyla ilgili olarak çalışmalar yürüttüklerini ve kadın örgütlerine ciddi destekler verdiklerini aktaran Başkan Kadir Topbaş,  belediye bünyesinde bir kadın meclisinin kurulması için girişimlerinin de olduğunu söyledi.

Başkan Topbaş, İstanbul’daki kültür-sanat çalışmalarının sorulması üzerine, şehrin müzeler ve sanat galerileri açısından hızla geliştiğine dikkat çekti ve şunları kaydetti; “Büyükşehir belediyesi olarak bizler de Sirkeci Garı'nın Ulaştırma Bakanlığından belediyemize talebini yaptık ve orayı modern sanat galerisi merkezi olarak düşünmekteyiz. Belki kentin geçmişinden günümüze kadar değerlerini yansıtan bir şehir müzesi ile paralel olarak sanat galerisi düşünmekteyiz. Buna benzer başka adımlarımız da. Tophane-i Amire binasının yanında eski mektep diye bilinen yerde de bir sanat galerisi oluşturmak istiyoruz.”

“Tarihi metro kurtarır!”

Bir gazetecinin Asya ve Avrupa yakasında yapılan yatırımları oranını sorması üzerine Kadir Topbaş, yatırımları İstanbul’un tamamına yaptıklarını belirterek, Kartal-Kadıköy Metro Hattına 1,5 dolarlık bir yatırım yapıldığını, 1 milyar doların üzerinde bir yatırım gerektiren Üsküdar-Ümraniye-Altunizade Metro Hattı’nın ihalesinin ise 2 ay sonra yapılacağını kaydetti.

Marmaray ile ilgili yapılan yatırımların ortada olduğunu vurgulayan Topbaş, sadece Maltepe'de 14 tane kavşak yaptıklarını, Bostancı'dan Tuzla'ya kadar bütün sahil düzenlemelerinin yapıldığını ve bisiklet yollarının oluşturulduğunu anlattı. İstanbul’un UNESCO’nun Dünya Mirasi Listesi'nden çıkarılmasının söz konusu olmadığını ve şehrin sahip olduğu çok ciddi mirası koruyarak geleceğe taşıdıklarını kaydeden Topbaş, “İstanbul'un tehlikeli miras listesine alınması söz konusu değil. Bu konuda bazı çevreler bunu ısrarla istediler ve bu konuyu UNESCO'ya taşıdılar. Bunu başarmak istediler, UNESCO bunu reddetti. Bazı çevrelerin UNESCO nezdinde yaptığı aktiviteler tamamen siyaset amaçlı. Öte yandan, tarihi metro kurtarır. Metro yaparak tarihi eserlerin çevresini araç trafiğinden arındıracağız” dedi.
 
Haliç’e dev aktivite ve eğlence merkezi
 
Gazetecilere projelerini de anlatan Başkan Kadir Topbaş, yakın bir zamanda Haliç'e yakın bir noktada 500 bin metrekarelik bir alanda aktivite ve eğlence merkezinin oluşturulacağının müjdesini verdi. Başkan Topbaş, Kadıköy’de lokantaların kaldırımları işgal etmesiyle ilgili bir soruya ise, şu cevabı verdi; “İlçe belediyelerin kendi alanlarındaki sorumluluklarını kendileri yerine getirmesi gerekir. Bizim kaldırım işgaliyle ilgili müdahale etme imkanımız yok. Halkın da bizzat bu işgallerle ilgili tepkisini ortaya koyması gerekiyor. O zaman işgalden vazgeçer, zorlamayla bu pek olmuyor.”

Ulaşımda yolcu yoğunluğunun ulaşım sistemini belirlediğini ifade eden Kadir Topbaş, çok ciddi bir yolcu taşıma kapasitesi bulunmayan teleferik sistemini bazı bölgelerde turistik amaçlı uygulayacaklarını dile getirerek, “İstanbul Boğazı’nda Altunizade'ye Etiler bölgesinden bir teleferik çalışmamız var. Bir iki noktamız da var zaten. Eyüp-Pierre Loti Teleferik Hattı’nı Miniatürk'e kadar uzatmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Liberal ülkelerde ihaleyi alan firmaya bakılmaz”

Başkan Kadir Topbaş, Haydarpaşa Garı’ndaki onarım çalışmalarını yapan firmanın sahibinin partili olduğu iddiasına ilişkin soruya ise, “Yüklenici firmanın siyasi görüşüne bakılmaz ki. Özellikle liberal ülkelerde ihale şartları bellidir. İnsanlar ihaleye girer, kim alırsa alır” cevabını verdi.

Kadir Topbaş, “Toplu Ulaşım Haftası Sempozyumu”nda yapılan ulaşım zammı protestosuyla ilgili bir soru üzerine de mecbur kalmadıkça zam yapmadıklarını tekrarladı. Bu konuda hassas davrandıklarını vurgulayan Topbaş, şunları kaydetti;

"Protestonun ölçüsü medeni olmalı"

“İETT yılda 138 milyon lira zarar ediyor. Biz de her yıl 138 milyon lira destek veriyoruz. Bu ücretler bunu karşılamıyor. 1,5 yıl aradan sonra enflasyonu dikkate alınarak bir düzenleme yapıldı. Öğrencilerin demokratik haklarını kullanarak protesto yapmaları doğaldır. Ancak, ‘toplu taşım ücretsiz olsun’ gibi söylemleri ve protestonun toplantıyı sabote etme boyutlarına taşınmasını kabul edemiyorum. Protestonun boyutları medeni ölçüleri aşmamalı” şeklinde konuştu. Başkan Kadir Topbaş, toplantıda basın mensuplarına yeni göreviyle ilgili (UCLG Başkanlığı) yeni kartvizitini de dağıttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uclg-baskani-topbas-yabanci-gazetecilere-projelerini-anlatti_84161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!