Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üçüncü Köprü için 6 Seçenek

İstanbul Boğazı'na üçüncü köprü nereye yapılacak, nasıl bir köprü olacak? Toplam 6 seçenek var. Köprü ayaklarının inşa edileceği yerler konusunda değerlendirmeler sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Buradaki hassasiyetlerimiz kent ormanları" dedi. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, üçüncü köprü için güzergah olarak

CNN Türk
Üçüncü Köprü için 6 Seçenek

İstanbul Boğazı'na üçüncü köprü nereye yapılacak, nasıl bir köprü olacak? Toplam 6 seçenek var. Köprü ayaklarının inşa edileceği yerler konusunda değerlendirmeler sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Buradaki hassasiyetlerimiz kent ormanları" dedi. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, üçüncü köprü için güzergah olarak Tarabya-Beykoz'un gösterilmesini seçeneklerden biri olarak değerlendirdi.
 
Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul Boğazı'nın kuzeyinde yapılacak üçüncü köprü için altı seçenek üzerinde duruyor. Köprü ayaklarının boğazın iki yakasında nerelere yapılacağı konusunda bilgi verilmiyor. Ancak, hangi seçenek hayata geçerse geçsin üzerinde mutlaka raylı geçiş sistemi bulunacak. Karayolları Genel Müdürlüğü, bugün yazılı bir açıklama yaparak, 6 güzergahta etüt çalışmalarının devam ettiği, ancak güzergahın "henüz kesinlik kazanmadığı"nı bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bugün gazetecilerin sorularını cevaplarken köprü yerinin henüz netleşmediğini söyledi. Topbaş, İstanbul'a yapılması planlanan üçüncü köprüyle ilgili, "Buradaki hassasiyetlerimiz kent ormanları. Başbakan'ın üzerinde durduğu hassasiyet özellikle bu" dedi.

Bir gazetecinin "İstanbul'da yapılması planlanan üçüncü köprünün yeri belli oldu. Son karar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kaldı. Ne düşünüyorsunuz?" sorusunu yanıtlarken Topbaş, önemli bir ulaşım aksını oluşturacak köprü için 5 ayrı noktanın belirlendiğini, son olarak iki yerle ilgili Başbakan Erdoğan ile helikopter uçuşu yaptıklarını belirtti.

Topbaş, köprünün yeriyle ilgili son kararı Başbakan Erdoğan'ın vereceğini ifade ederek, "Ulaştırma Bakanlığı farklı yerleri önermektedir. İstanbul'a aynı zamanda kent ulaşımında kent köprüsü haline dönüşmüş olan iki köprünün dışında, biraz daha ulusal boyutu değerlendiren, zaman zaman kentlinin de rahat rahat kullanabileceği bir değerlendirme yapılacağına inanıyorum'' dedi.

Kadir Topbaş, ''Buradaki hassasiyetlerimiz kent ormanları. Başbakan'ın üzerinde durduğu hassasiyet özellikle bu. Ormanlar ve çevre konusunda bir rahatsızlık vermemesi üzerinde özellikle duruluyor. Bana gelen, basında gördüğümüzün dışında bir bilgi yok. Henüz netleşmiş değil benim bildiğim kadarıyla. Uzmanlar tartışıyor. Artıları, eksileri var. Belirlenen noktalardan en doğru noktayı seçmeye karar verecekler" diye konuştu.

"Köprü yapılacak alanın kamulaştırılmasıyla" ilgili soru üzerine Topbaş, "Köprü alanları üzerinde bazı bölgelerde kamulaştırma oranı daha fazla, bazı bölgelerde daha az oluyor. Kent için hangisi doğruysa, Başbakan Erdoğan İstanbul'u iyi bilen biri, Başbakan Erdoğan'ın en iyi kararı vereceğine inanıyorum" yanıtını verdi..

Topbaş,  "Tarabya-Beykoz arasındaki bir köprü devletin orman alanlarını tehdit eder mi?" şeklindeki bir soru üzerine de,  "Tabii ki bütün yollara, 'bütün ulaşım aksları orman ve kamu alanlarının tehdit eder' diye baktığınız zaman tabii ki eder noktaları olur. Ama burada kent yönetimi, yerel yönetimler yetkilerini doğru kullandıkları takdirde, tehdit ettirmeden, çevreye zarar vermeden, kent değişimini ve yaşamını sağlayabilirler. Buradaki hassasiyetler kent ormanlarının zarar görmemesi, baskı altında olmaması. Başbakan Erdoğan'ın havzalar dahil olmak üzere bu konuda hassasiyet gösterdiğini ifade etmek istiyorum" dedi.

Kadir Topbaş, yeni hizmete girecek metrobüs hattıyla ilgili olarak ise, "Son 5 gündeyiz. Metrobüsle ilgili bölgede incelemelerde bulundum. Hızla bitirmeye çalışıyoruz. Önemli bir aks. Devreye girdiğinde çok ciddi ölçekte kente hizmet edecek yolcu kapasitesine sahip bir hat olarak ulaşıma açılacak" ifadelerini kullandı.

Çevre Bakanı ne diyor?

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da, İstanbul'a üçüncü köprünün kaçınılmaz olduğunu, ama orman alanlarının tahrip edilmemesini istediklerini söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı, üçüncü köprüyü yap-işlet-devret modeliyle inşa etmeyi düşünüyor. Karayolları uzmanları, Tarabya-Beykoz arasına yapılacak köprünün Fatih ve Beykoz ormanlarını yok edeceği, su kaynaklarına tehdit oluşturacağı görüşünde.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-kopru-icin-6-secenek_63477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!