Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üçüncü Köprüden Hem Tren Hem Otomobil Geçecek

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprüyü otomobillerin yanı sıra hızlı tren geçişine uygun inşa edecek. Bakanlık, köprü inşasında köklü değişiklik yapan bir ilke kararı aldı. Bundan sonra yapılacak köprüler, otomobillerin yanı sıra raylı sistem de geçişine uygun inşa edilecek. İki tür taşıma yapılabilmesi için ya ortaya

Sabah GazetesiUlaştırma Bakanlığı, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprüyü otomobillerin yanı sıra hızlı tren geçişine uygun inşa edecek. Bakanlık, köprü inşasında köklü değişiklik yapan bir ilke kararı aldı. Bundan sonra yapılacak köprüler, otomobillerin yanı sıra raylı sistem de geçişine uygun inşa edilecek. İki tür taşıma yapılabilmesi için ya ortaya ray döşenip tren seferleri ile otomobil geçişleri tek kattan yapılacak ya da üstten otomobil alttan tren geçecek şekilde çift katlı inşa edilecek.

İzmit Körfez Projesi

İlk uygulama İzmit Körfez projesinde uygulanacak. Ulaştırma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, ihaleye çıkılan İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir otoyolu projesinde bu modelin ilk kez uygulanacağını vurgulayarak, "Köprüden arabaların yanı sıra demiryolu da geçecek" dedi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da, SABAH'a bu konudaki çalışmaları doğruladı. Karaman, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir otoyol projesi için yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıktığını anımsatarak, "Bu ihale öncesinde istişare edildi. Bundan sonra karayolları için yapılan köprülere, raylı sistemler de yapmalıyız" dedi.

Karaman, Körfez Geçişi'nde tek katlı köprü modelinin benimsendiğini vurgulayarak, "Her iki tarafında karayolu, ortasında demiryolu olarak dizayn edildi. Tabii, hızlı tren buradan yavaş gidecek. Bu çok önemli. Hızlı tren köprüye gelince biraz yavaşlayacak" dedi. Karaman, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprünün de demiryolu ve karayolu geçişli olarak düşünüldüğünü ifade ederek, "Gelecekte, Çanakkale Boğazı'na ve İstanbul'a yapılacak üçüncü köprüye de mutlaka demiryollarının geçişi sağlanmalıdır diye düşünüyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-kopruden-hem-tren-hem-otomobil-gececek_61777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!