Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üçüncü Köprünün Güzergâhı Belli Oldu; Ama Açıklayamam

İstanbul'un trafiğini hafifletmek için Boğaz'a yapılması planlanan üçüncü köprü konusunda sona yaklaşılıyor.

Zaman Gazetesi/Selim Kuvellaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3. köprünün güzergâhının belirlendiğini, ancak spekülatörlere fırsat vermemek için açıklamak istemediğini söyledi. Yıldırım, "Üçüncü köprü ve onun güzergâhı, mevcut köprülerin daha kuzeyinde olacak, o kesin." dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, önceki gün 16 ilin valisiyle Trabzon'da bir araya geldi. Toplantıya, Trabzon, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Artvin, Rize, Giresun, Ordu, Samsun, Amasya, Tokat, Gümüşhane ve Erzurum valileri katıldı. Binali Yıldırım'ın başkanlığında basına kapalı gerçekleşen toplantıya, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk'un yanı sıra, DSİ, Çevre ve Orman ile Karayolları genel müdürleri de katıldı. Toplantıda bölünmüş yol çalışma programı, KÖYDES ve BELDES projeleri ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları bünyesinde 2008 yılında yapılması planlanan çalışmalar değerlendirildi. Toplantı sonrası açıklamada bulunan Bakan Yıldırım, 15 bin kilometre duble yol projesini, yanı sıra, üç bin kilometrelik bölünmüş devlet yolu ile il yolu projesi yapacaklarını açıkladı. Yıldırım, "Bunun için bugünden itibaren yeni bir tempo ile valilerimiz çalışmalarını sürdürecekler. Amacımız, nisan ayına kadar hazırlık çalışmalarını tamamlamak ve sezonda çalışmalara başlamak." dedi. Yıldırım, 'yap-işlet-devret' modeli ile yapılacak İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi'nin Yüksek Planlama Kurulu'nda onaylandığının hatırlatılması üzerine, altyapı yatırımlarının maliyeti yüksek ve geri dönüşünün çok uzun olduğunu anlattı. Kamu kaynakları ile bu yatırımları gerçekleştirmenin mümkün olmadığını ifade eden bakan, altyapı yatırımlarında özel sektörün sermaye ve tecrübe birikimini değerlendirmek gerektiğini söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu yüzden temel altyapı projelerini kamu-özel sektör işbirliği ile yapmayı teşvik ediyoruz. Bu amaca yönelik olarak yap-işlet-devret kanununun alanını genişlettik, yeni boyutlar getirdik. Bu da önümüzdeki hafta Parlamento'da görüşülecek. Kanun çıkınca bu konudaki bütün engeller ortadan kalkmış olacak. Bunun ilk uygulamasını da YPK kararı çıkan İstanbul-İzmit Körfez Geçişi-Bursa-İzmir Otoyolu'nda uygulayacağız. Buna benzer başka altyapı projeleri de var. 3. Boğaz Köprüsü ve Çanakkale Geçişi, Ankara-İzmir, Eskişehir-Bursa, Denizli-Antalya, Ankara-Adana otoyolları var sırada. Demiryollarında önemli projeler var."

"İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprünün güzergâhı belli oldu mu?" sorusu üzerine, güzergâh alternatiflerinin hepsinin değerlendirildiğini, çevresel etki değerlendirmelerinin de yapıldığını ifade etti. Yıldırım, "Alternatiflerden birine karar verildi. Ama onu açıklamayalım. Spekülatörlere fırsat vermeyelim. Üçüncü köprü ve onun güzergâhı, mevcut köprülerin daha kuzeyinde olacak, o kesin. Ama nokta olarak şu anda ifade etmemizin bir yararı yok." diye konuştu.

Altı güzergâh gündeme geldi
Boğaz köprülerinin özellikle sabah ve akşam saatlerinde yaşanan trafik çilesinin ana sebeplerinden birisi haline gelmesi üzerine yeni köprü projesi geliştirildi. Köprünün güzergâhıyla ilgili bugüne kadar çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. Ancak, gerek Karayolları yetkilileri gerekse bakanlar, arsa fırsatçılarına meydan vermemek için net bir açıklama yapmaktan kaçındı. Üçüncü köprüyle ilgili ortaya atılan 6 alternatif güzergâh şunlar: Nakkaştepe-Ortaköy, Vaniköy-Arnavutköy, Çubuklu-Yeniköy, Beykoz-Kireçburnu, Yuşatepesi-Rumelikavağı ve Garipçe-Poyrazköy. Çalışmalar sırasında, trafik sorununun çözümünün yanı sıra maliyet, çevre, tarihî doku gibi unsurlar da dikkate alınıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-koprunun-guzergahi-belli-oldu-ama-aciklayamam_59420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!