Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üçüncü Köprüye 'Hayır' Diyenler Buluşuyor

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu’nun öncülük ettiği bir eylem, cumartesi günü potansiyel güzergâh Sarıyer’de, saat 17.00’de yapılacak. Meseleyi dert edinip orada bulunmak isteyenler için buluşma noktası Çayırbaşı/Kefeliköy otobüs durağı... Saat 18.00’de de Sarıyer Meydanı’nda bir basın açıklaması yapılacak.

Radikal Gazetesi
Üçüncü Köprüye 'Hayır' Diyenler Buluşuyor

Adım adım ilerlemekte olan, İstanbul Boğazı’na üçüncü köprü planları, kimilerinin ‘Nereden geçecek acaba? Küçük de olsa bir yer baksaydık’ hayallerini fişeklerken, bunu kent için bir ‘cinayet’ olarak görenler de var. Bu vesileyle bir araya gelen 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu’nun öncülük ettiği bir eylem, cumartesi günü potansiyel güzergâh Sarıyer’de, saat 17.00’de yapılacak. Meseleyi dert edinip orada bulunmak isteyenler için buluşma noktası Çayırbaşı/Kefeliköy otobüs durağı... Saat 18.00’de de Sarıyer Meydanı’nda bir basın açıklaması yapılacak.

Katılımcılar arasında başta TMMOB’ye bağlı odaların İstanbul şubeleri olmak üzere, ağırlıklı olarak Sarıyer ve Beykoz’da faaliyet gösteren birçok mahalle derneği ve muhtarlık, TEMA, Çekül gibi ülke çapında faaliyet gösteren konuyla ilgili kuruluşlar, demokratik kitle örgütleri ve destekçi sanatçılar var. Çevresel, sosyal, ekonomik ve şehirsel gerekçelerle üçüncü köprünün yaratacağı tahribatın altını çizen uzmanlar da gidişata dur demek için Sarıyer’de bulunacak.

Uzun süre benzer bir mücadele vererek üçüncü köprüyü semtlerinden kovan Arnavutköylüler saat 15.00’te “Üçüncü rant köprüsüne hayır demek için ve çağdaş bir kent için hep beraber pedal çeviriyoruz” diyen bisikletli katılımcılarla buluşarak onları Arnavutköy İskelesi’nden Sarıyer’e uğurlayacak. Eyleme birçok Beykozlu da tekneyle katılıyor.

‘Kanunlara aykırı’

Platformun eylemleri daha sonra da sürecek, hatta hukuki boyuta taşınacak. Çünkü muhalif grup, yeni köprünün İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 15.11.1995 tarih ve 7755 numaralı kararına, İstanbul İl Çevre Düzeni Planı’na, Türkiye’nin de taraf olduğu 1972 tarihli Paris, 1979 Bern, 1992 Rio gibi sözleşmelere ve Avrupa Kentsel Şartı’na da aykırı olduğunu söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-kopruye-hayir-diyenler-bulusuyor_70710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!