Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ucuz Arsa Emlak Yatırımını Artıracak

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, daha ucuz arsa üretimi yollarını araştırmak gerektiğini belirterek, “Arsa yeni yapılaşmanın en önemli alt

NTV-MSNBCb>Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, daha ucuz arsa üretimi yollarını araştırmak gerektiğini belirterek, “Arsa yeni yapılaşmanın en önemli altyapısıdır.Arsaların pahalı olması yatırım yapmayı engelliyor” dedi. Ergezen, Arsa Ofisi’nin ucuz arsa üretmek amaçlı çalışmalarına devam ettiğini belirterek, ayrıca Teknik Araştırma Uygulama Genel Müdürlüğü ve Toplu Konut İdaresi’nin de (TOKİ) aynı kapsamlı çalışmalar yaptığını söyledi.

Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü’nce, “Karagedik Projesi” kapsamında üretilen toplam 1980 hektarlık alandan 1608 hektarın satışına ilişkin protokol Bilkent Üniversitesi ve Ankara Ticaret Odası (ATO) ile ayrı ayrı imzalandı.
Ergezen, Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nün Temelli’de 25 bin ünitelik ve 6 bin hektarlık konut yeri ürettiğini ve bunun kooperatiflere satışının devam ettiğini belirtti. Konut yapılan bazı illerde ise üretilen arsaları bedelsiz verme çalışmaları yapıldığını ve konuyla ilgili onayın alındığını kaydeden Ergezen, şöyle devam etti:
“Belediyeledin dışında Arsa Ofisi ve Teknik Araştırma Uygulama genel müdürlükleri ile TOKİ’nin, ülkemizin yeni gelişme alanları içinde bulunan veya acil ihtiyaçlardan doğan gerek konut, gerek şehirlerin gelişme istikametindeki bölgeler ve gerekse onganize sanayi siteleri, sağlık, eğitim ve benzeri hizmetlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi ve bu ihtiyaçların karşılanması için arsa üretimi için çalışıyor.”
Daha ucuz arsa üretimi yollarını araştırmak gerektiğini belirten Ergezen, “Çünkü arsa yeni yapılaşmanın en önemli altyapısıdır. Arsaların pahalı olması yatırım yapmayı engelliyor” dedi. Ergezen, Üretilen arsaları altyapı çalışmalarını yaparak, devretmenin veya satışını yapmanın yatırımcı açısından önemli olduğunu kaydetti.

KARAGEDİK’TE UCUZ ARSA ÜRETİMİ
Arsa Ofisi Genel Müdürü Sadık Altınkaynak ise, ofisin çalışmalarını anlatarak, “Karagedik Projesi” hakkında bilgi verdi. Altınkaynak, ilgili mevzuatın verdiği imkanlar çerçevesinde mümkün olan en ucuz arsayı üretmeye çalıştıklarını kaydederek, arazileri bu yolla değerlendirerek, üzerinde işgali önlediklerini, planlı bir yapılaşma sağlayarak kamunun ve özel sektörün arsa ihtiyacını temin ettiklerini söyledi.
ATO Başkanı Sinan Aygün de, arsayı yatırım amacıyla almadıklarını, bu alanda teknoloji ve ekonomi üniversitesi ve uluslararası fuar alanı kurmayı ve 1-2 katlı konutlar inşa ederek, burayı tüccar kent haline getirmeyi düşündüklerini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuz-arsa-emlak-yatirimini-artiracak_8367.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!