Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“ÜFE ve TÜFE Arasındaki Fark, Enflasyonla Mücadelede En Büyük Engel”

Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Atilla Çifter, ÜFE ve TÜFE arasındaki farkın yüzde 53,83’e ulaştığını ve bu farkın enflasyon ile mücadelede KDV indirimi aracının etkisi üzerindeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

yapi.com.tr
“ÜFE ve TÜFE Arasındaki Fark, Enflasyonla Mücadelede En Büyük Engel”

TÜİK Mart ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’ni (TÜFE) yüzde 5,46, Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi’ni (ÜFE) yüzde 9,19 olarak açıkladı. Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Atilla Çifter yaptığı değerlendirmede yıllık bazda ÜFE’nin yüzde 114,97’ye TÜFE’nin ise yüzde 61,14’e ulaştığına dikkat çekti. ÜFE’ye benzer şekilde geçen ay Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi’nin (YD-ÜFE) yıllık bazda yüzde 106,13 arttığını hatırlatan Doç. Dr. Atilla Çifter, TÜFE üzerinde hem ÜFE, hem YD-ÜFE hem de enerji fiyatlarının önemli baskı unsurları olmaya devam ettiğini belirtti.

Doç. Dr. Atilla Çifter, ÜFE ve TÜFE arasındaki farkın yüzde 53,83’e ulaştığını ve bu farkın enflasyon ile mücadelede KDV indirimi aracının etkisi üzerindeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

Diğer yandan Rusya ve Ukrayna tarım ürünlerine olan bağımlılığın da gıda fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu vurguladı. Atilla Çifter, “TÜFE gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 70,33 ile genel TÜFE’nin üzerinde. Yaz aylarında sınırlı gerileme dışında gıda grubunda artış devam edebilir. Enflasyon hem Türkiye, hem de ABD ve AB dahil diğer ülkelerde öncelikli sorun olmaya devam ediyor.” açıklamalarında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ufe-ve-tufe-arasindaki-fark-enflasyonla-mucadelede-en-buyuk-engel_190038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!