Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

UFTP, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nu Ziyaret Etti

Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu (UFTP) yetkilileri, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nu ziyaret ederek, 'Türkiye için Fotovoltaik Sanayi Yol Haritası' konusunda görüş alışverişinde bulundular.

yapi.com.tr
UFTP, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nu Ziyaret Etti

Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu (UFTP) yetkilileri,  TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nu ziyaret ederek, 'Türkiye için Fotovoltaik Sanayi Yol Haritası' konusunda görüş alışverişinde bulundular. 17 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıya UFTP adına Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü ve UFTP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddık İçli, ODTÜ-GÜNAM, UFTP Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Raşit Turan, Aneltech A.Ş. İş Geliştirme İş Birimi Yöneticisi, GENSED (Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı ve UFTP Yürütme Kurulu Üyesi Levent Gülbahar, Airfel A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve UFTP Danışma Kurulu Üyesi Zeki Özen, UFTP Genel Sekreteri Mete Çubukçu, UFTP Danışma Kurulu Üyesi Deniz Selkan Polatkan ve Ege Bölgesi Sanayi Odası'ndan Necip Çakır katıldı.

Komisyon Başkanı Sakarya milletvekili Hasan Ali Çelik, Komisyon Katibi Gaziantep milletvekili Halil Mazıcıoğlu, Komisyon Üyeleri Diyarbakır milletvekili Kutbettin Arzu, Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Edirne Milletvekili Cemaladdin Uslu ve
Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın hazır buluntuğu toplantıda, Yenilenebilir Enerjiler Kanunu (YEK) teklifleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda, UFTP Yürütme Kurulu Başkanı, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sıddık İçli ve Levent Gülbahar'ın UFTP faaliyetleri ve fotovoltaik teknolojiler konusunda Türkiye için gelecek önerilerini içeren sunumlarının dışında 02 - 03 Ekim 2009 tarihlerinde TÜBİTAK - Türkiye Sevk ve İdare Enstitüsü'nde  UFTP tarafından gerçekleştirilen 'Türkiye İçin Fotovoltaik Sanayi Yol Haritası Ortak Akıl Platformu' etkinliği sonucu ortaya çıkan rapor ve platform üyelerini tanıtan sunum eki de çıktı olarak verildi.

Toplantı sonucunda ortaya çıkan bazı çıktılar şöyle:

* TBMM Genel Kurul gündemindeki yasa teklifi, bütçe görüşmelerinin ardından, muhtemelen Ocak ayı itibariyle tekrar gündeme alınabillir.
* Yasa teklifindeki yerli üretim desteği konusu yasadan çıkarılacak; Hazine Müsteşarlığı, benzer katkıyı yaratacak vergi indirimi v.b. teşvikler konusunda çalışıyor.
* Yasada tanımlanan temel destek, öncelikle büyük ölçekli santralleri desteklemeye yönelik olacak.
* UFTP, alım garantisi konusunda enerji yerine kurulu güce göre ayrım yapılması konusunda bir yanlış anlaşılmayı açıklığa kavuşturmaya çalıştı. Komisyonda genel kanı, kurulu güce göre tanım yapıldığında daha fazla enerji üretenlere haksızlık yapılacağı şeklindeydi. UFTP, kurulu gücün sadece tarifelendirmede dikkate alınacağını, sonuçta yine üretilen enerjinin satın alınacağını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uftp-tbmm-sanayi-ticaret-enerji-tabii-kaynaklar-bilgi-ve-teknoloji-komisyonunu-ziyaret-etti_75262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!